eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Juan Guaidó venezuelai ellenzéki vezető, parlamenti elnök (k) a törvényhozás épülete előtt Caracasban 2020. január 5-én, miután a rendőrség megakadályozta, hogy az ellenzéki képviselők bemenjenek a parlamentbe. Guaidót mintegy ötven ország Venezuela ideiglenes államfőjének ismeri el.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/Miguel Gutiérrez

Kiderült, hol rejtőzik a venezuelai ellenzék vezetője

Juan Guaidó Franciaország caracasi nagykövetségén tartózkodik – közölte Jorge Arreaza venezuelai külügyminiszter, három nappal azután, hogy Nicolás Maduro elnök utalást tett arra: Guaidó egy diplomáciai képviseleten „rejtőzködhet”.

Arreaza egy rádióinterjúban beszélt, amelyben rajta kívül megszólaltatták a venezuelai ellenzék egyik alakját is, a caracasi spanyol nagyköveti rezidencián tartózkodó Leopoldo Lópezt. A külügyminiszter kérdésre válaszolva elmondta, hogy a venezuelai hatóságok nem léphetnek be külföldi diplomáciai képviseletek területére, így egyelőre nem tudják letartóztatni az oda menekülőket. „Reméljük, hogy (ezen országok) kormányai megváltoztatják álláspontjukat, és kiszolgáltatják azokat, akik meg akarnak szökni az igazságszolgáltatás elől. Szégyen a spanyol és a francia diplomáciára nézve, ami történt, nagyon hamar meg fogják fizetni ennek az árát” – mondta Arreaza.

Mind a két szóban forgó ország közte van annak a mintegy ötvennek, amely Guaidót ismeri el Venezuela ideiglenes elnökének, nem pedig Madurót, mert szerintük utóbbit súlyos szabálytalanságok mellett választották újra 2018-ban. A caracasi kormány már

többször körözött, szökésben lévő bűnözőnek nevezte Guaidót, de soha nem közölték, hogy mi a gyanú vagy vád ellene.

Maduro hétfői utalására reagálva Guaidó hazugsággal vádolta meg őt a Twitteren, kijelentve, hogy „a nép körében tartózkodik”, nem pedig diplomáciai képviseleten húzza meg magát.

Május 2. óta feszült a diplomáciai viszony Franciaország és Venezuela között amiatt, hogy utóbbi különleges „intézkedéseket” vezetett be Romain Nadal francia nagykövet ellen: caracasi rezidenciájának utcájában folyamatos a rendőri jelenlét, a rezidencia áram- és ivóvízellátását pedig kikapcsolták.

A venezuelai belpolitikai és gazdasági válság tavaly januárban vált kifejezetten súlyossá, miután Guaidó – akinek parlamenti elnöki tisztségét a Maduro-kormányhoz hű legfelsőbb bíróság korábban megvonta – Venezuela ideiglenes elnökének nyilvánította magát. Azóta az Egyesült Államokkal az élen számos nyugati és térségbéli ország elismerte őt ebben a tisztségében arra az időre, amíg meg nem tartják a szabad választásokat. Maduro ennek ellenére meg tudta őrizni a hatalmát, nem utolsósorban a venezuelai hadsereg és kulcsfontosságú külföldi szövetségesei, köztük Kína, Oroszország, Kuba és Törökország támogatásának köszönhetően.

Az olajjövedelmeiből korábban meggazdagodó Venezuela az elmúlt években történetének egyik legsúlyosabb gazdasági válságát szenvedi el, és emiatt súlyos helyzetbe került az egészségügyi rendszer is, következésképpen komoly gyógyszerhiány alakult ki a koronavírus-járványban.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×