eur:
393.14
usd:
363.58
bux:
72351.87
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Thomas Kemmerich, a Szabaddemokrata Párt, az FDP tartományi elnöke és frakcióvezetője erfurti sajtóértekezletén 2020. február 6-án bejelenti, hogy egy nappal türingiai tartományi miniszterelnökké választása után lemond. A politikust a saját pártja és a Kereszténydemokrata Unió, a CDU képviselői mellett a baloldal által fasisztának bélyegzett Alternatíva Németországnak (AfD) párt támogatásával szavazták meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Fordulat a türingiai politikai válságban

Az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt támogatásával választottak miniszterelnököt a német tartományban, aki azonban az országos felháborodás miatt már az első hivatali napján bejelentette távozását. Most viszont úgy nyilatkozott, inkább maradna - legalább egy darabig.

Thomas Kemmerich az erfurti Landtagban szerdán tartott miniszterelnök-választás harmadik fordulójában szerezte meg a tartományi miniszterelnöki tisztséget (a politikus csak ebben a fordulóban indult). Az AfD-s képviselők ebben a fordulóban kihátráltak saját jelöltjük mögül, és valamennyien az FDP-s indulóra szavaztak, aki pártja, az AfD, valamint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) támogatása révén egy vokssal megelőzte a Baloldal (Die Linke) jelöltjét, Bodo Ramelow ügyvezető kormányfőt.

Thomas Kemmerich csütörtökön közölte, hogy pártja tartományi törvényhozási (Landtag) frakciója kezdeményezi a testület feloszlatását, hogy lemossák a miniszterelnöki tisztség intézményéről azt a "szégyenfoltot", amely annak révén keletkezett, hogy az Alternatíva Németországnak (AfD) támogatásával választották meg a pozícióra.

Mint mondta, ez a kezdeményezés elkerülhetetlenül azzal jár, hogy távozik a tisztségből, illetve új választást tartanak a tartományban. Aláhúzta, hogy az AfD "egy aljas trükkel megpróbált kárt tenni a demokráciában", a liberálisok pedig elhárítják ezt a próbálkozást.

A BBC pénteken azonban arról írt, hogy Thomas Kemmerich mégsem mondana le azonnali hatállyal a tisztségéről, jogászok ugyanis azt tanácsolták neki, hogy ideiglenesen mégis legyen miniszterelnök, hogy biztosítsa a kormányzati működés hatékonyságát.

A világháború utáni Németországban egyébként szerdán fordult elő először, hogy szélsőjobboldali képviselők segítettek valakit hatalomba. A mainstream pártok hivatalosan elleneznek minden együttműködést az AfD-vel, amely időközben a legfontosabb ellenzéki párttá nőtt.

Címlapról ajánljuk

Lapértesülés: a Schadl-ügy egyik tanúja vesztette életét az Árpád hídi tragédiában

B. Ervin a Suzukiban ült, hírek szerint az élettársával, mindketten azonnal meghaltak. A férfit korábban Schadl György biztatta arra, hogy pályázzon végrehajtónak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×