eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Thomas Kemmerich, a Szabaddemokrata Párt, az FDP tartományi elnöke és frakcióvezetője erfurti sajtóértekezletén 2020. február 6-án bejelenti, hogy egy nappal türingiai tartományi miniszterelnökké választása után lemond. A politikust a saját pártja és a Kereszténydemokrata Unió, a CDU képviselői mellett a baloldal által fasisztának bélyegzett Alternatíva Németországnak (AfD) párt támogatásával szavazták meg.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Fordulat a türingiai politikai válságban

Az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű párt támogatásával választottak miniszterelnököt a német tartományban, aki azonban az országos felháborodás miatt már az első hivatali napján bejelentette távozását. Most viszont úgy nyilatkozott, inkább maradna - legalább egy darabig.

Thomas Kemmerich az erfurti Landtagban szerdán tartott miniszterelnök-választás harmadik fordulójában szerezte meg a tartományi miniszterelnöki tisztséget (a politikus csak ebben a fordulóban indult). Az AfD-s képviselők ebben a fordulóban kihátráltak saját jelöltjük mögül, és valamennyien az FDP-s indulóra szavaztak, aki pártja, az AfD, valamint a Kereszténydemokrata Unió (CDU) támogatása révén egy vokssal megelőzte a Baloldal (Die Linke) jelöltjét, Bodo Ramelow ügyvezető kormányfőt.

Thomas Kemmerich csütörtökön közölte, hogy pártja tartományi törvényhozási (Landtag) frakciója kezdeményezi a testület feloszlatását, hogy lemossák a miniszterelnöki tisztség intézményéről azt a "szégyenfoltot", amely annak révén keletkezett, hogy az Alternatíva Németországnak (AfD) támogatásával választották meg a pozícióra.

Mint mondta, ez a kezdeményezés elkerülhetetlenül azzal jár, hogy távozik a tisztségből, illetve új választást tartanak a tartományban. Aláhúzta, hogy az AfD "egy aljas trükkel megpróbált kárt tenni a demokráciában", a liberálisok pedig elhárítják ezt a próbálkozást.

A BBC pénteken azonban arról írt, hogy Thomas Kemmerich mégsem mondana le azonnali hatállyal a tisztségéről, jogászok ugyanis azt tanácsolták neki, hogy ideiglenesen mégis legyen miniszterelnök, hogy biztosítsa a kormányzati működés hatékonyságát.

A világháború utáni Németországban egyébként szerdán fordult elő először, hogy szélsőjobboldali képviselők segítettek valakit hatalomba. A mainstream pártok hivatalosan elleneznek minden együttműködést az AfD-vel, amely időközben a legfontosabb ellenzéki párttá nőtt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×