Míg az uniós döntéshozó testület baloldali és zöldpártjai erősen küzdenek érte, hogy mielőbb vizsgálódhassanak hazánkban, a néppárt teljességgel indokolatlannak tartja az utat - számolt be értesüléseiről a Magyar Nemzet.
Kedden a Népszava írt arról, hogy a szakbizottság és az új képviselő-testület tagjai megismerkednének a hazai állapotokkal (és korábban Orbán Viktor miniszterelnök épp azt nehezményezte, hogy a testület mindenféle helyismeret nélkül alkot véleményt Magyarország-ügyben). Az Európai Néppárt (EPP) szakmai koordinátora viszont a Magyar Nemzet tudósítása szerint ellenezte, hogy az Európai Parlament állampolgári jogi szakbizottsága (LIBE) tényfeltáró delegációt küldjön Magyarországra.
A magyarországi útról a végső döntést az EP-elnökök értekezlete formáció (a képviselőcsoportok vezetői és a parlament elnöke) hozza majd meg.
A LIBE tagjai legutóbb Máltán tartottak tényfeltáró missziót Daphne Caruana (épp a Panama Papírok máltai iratait tanulmányozó) újságíró meggyilkolása miatt (a botrány a nagypolitikáig ér, több lemondáshoz vezetett, legutóbb a rendőrfőnök távozott).
Tegnap Brüsszelben azt is beharangozták, hogy még idén létrejön a 27 EU-tagország részvételével készített, átfogó jogállamisági jelentés. Didier Reynders, az Európai Bizottság igazságügyi biztosa azt mondta, ez nem azt jelenti, hogy felhagynának a 7. cikkely szerinti eljárással.
"Elsősorban cselekvésre akarunk biztatni pár tagállamot, de a mechanizmus arra is alkalmas lehet, hogy arra hivatkozva kötelezettségszegési eljárásokat indítsunk"
- mondta.
A következő napokban valamennyi EU-országtól levélben kéri majd, hogy jelöljenek ki egy-egy személyt a bizottsággal való kapcsolattartásra az ügyben.