eur:
400.13
usd:
368.58
bux:
89731.32
2025. április 2. szerda Áron
A brexitet ellenzők tüntetnek a londoni parlament előtt 2019. január 15-én. A brit parlament alsóháza ezen a napon szavaz a brit európai uniós tagság megszűnésének (brexit) feltételeiről szóló megállapodásról.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Törvénytelen a brit parlament működésének felfüggesztése - így döntött a legfelsőbb bíróság

A legfelsőbb bíróság jogerős döntése nyomán a parlament ülése szerdán folytatódik. Közben az éves kongresszusát tartó legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt elnöke, Jeremy Corbyn lemondásra szólította fel Boris Johnsont.

A brit legfelsőbb bíróság törvénytelennek minősítette, hogy a minisztereknök a parlament ülésének öthetes felfüggesztését kérte a királynőtől. Egyben kimondta, hogy a felfüggesztés hatálytalan.

A határozat, amelyet Lady Brenda Hale, a legfelsőbb bíróság elnöke ismertetett, kimondja, hogy a parlamenti ülésszak nincsen felfüggesztve, ebből kifolyólag jelenleg is tart. John Bercow, az alsóház elnöke a végzés kihirdetése utáni közleményében az alsóházi ülésszak haladéktalan folytatását kezdeményezte. John Bercow bejelentése szerint az ülés szerdán folytatódik

Az alsóház ülésszaka két hete ért véget, miután Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnök kezdeményezte II. Erzsébet királynőnél a parlamenti ülésszak lezárását és új törvényhozási évad indítását október 14-én.

A legfelsőbb bíróság határozata szerint már az is törvénysértő volt, hogy a kormányfő az uralkodónak az ülésszak lezárását indítványozta,

mivel a döntés észszerű indokok nélkül akadályozta a parlamentet alkotmányos funkcióinak ellátásában.

Boris Johnson augusztus végén kezdeményezte a királynőnél a parlamenti munka felfüggesztését október közepéig. A javaslat bírálói szerint a parlamenti ülésszak szokatlanul hosszúnak tekinthető felfüggesztésével a július vége óta hivatalban lévő kormányfő lényegében megfosztotta volna a képviselőket attól, hogy jogszabályok révén kikényszerítsék a brexit október 31-én esedékes határidejének újbóli elhalasztását.

Boris Johnson határozott álláspontja, hogy a brit EU-tagság - "ha törik, ha szakad" - megszűnik október utolsó napján,

akár sikerül újratárgyalni az elődje, Theresa May által az Európai Unióval elért, ám a parlament és a jelenlegi kabinet által az ír-északír határellenőrzés elkerüléséről szóló tartalékmegoldás miatt elvetett megállapodást, akár nem.

Bár a kormányfő indítványa óriási felháborodást váltott ki és tízezrek tüntettek ellene, II. Erzsébet jóváhagyta a miniszterelnök tervét a parlamenti szünetre.

Két héttel később egy skóciai fellebbviteli bíróság kimondta, hogy jogsértő volt a brit parlament felfüggesztése. A döntés felülbírált egy korábbi végzést, amely szerint a bíróságoknak nincs joguk beavatkozni a minisztelenöknek a parlament felfüggesztéséről szóló döntésébe.

Corbyn szerint Johnsonnak mennie kell

Távozásra szólította fel Boris Johnson konzervatív párti brit miniszterelnököt a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője a brit legfelsőbb bíróság végzésére reagálva.

Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője érkezik a párt éves kongresszusára Brightonban 2019. szeptember 22-én, az ötnapos esemény második napján.
MTI/EPA/Andy Rain
Jeremy Corbyn, a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője érkezik a párt éves kongresszusára Brightonban 2019. szeptember 22-én, az ötnapos esemény második napján. MTI/EPA/Andy Rain

Jeremy Corbyn pártja Brightonban zajló éves kongresszusán kijelentette: pozíciójának átgondolására biztatja Boris Johnsont, abból a célból, hogy ő legyen minden idők legrövidebb ideig hivatalban lévő brit miniszterelnöke.

Címlapról ajánljuk
Szlovákiában már rabokat is bevetnek a száj- és körömfájás elleni küzdelemben

Szlovákiában már rabokat is bevetnek a száj- és körömfájás elleni küzdelemben

Szlovákiában miközben a hatóságok a járvány terjedésének megállításán dolgoznak, egyre több álhír jelenik meg a közösségi médiában, ami megnehezíti az intézkedések betartatását. A Szlovákiai Tejtermelők Szövetsége szerint a száj- és körömfájás miatt az idei tejtermelés hét százalékkal csökkenhet északi szomszédunknál.

Nagy Dávid: komoly üzenete van a budapesti Netanjahu-meghívásnak

Budapest vendége lesz Benjamin Netanjahu, akit Orbán Viktor az után hívott meg Magyarországra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című műsorában azt mondta: budapesti tartózkodását kihasználva az izraeli miniszterelnök várhatóan nemzetközi tárgyalásokat is folytat majd a napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Nagyot fordultak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Nagyot fordultak az amerikai tőzsdék, miközben az újabb vámok bejelentésére vár a piac

Bizonytalan a hangulat szerdán a világ tőzsdéin, az ázsiai részvénypiacok vegyes mogzásokat mutattak reggel, az európai indexek pedig jelentősebb csökkenésekkel nyitottak és a nap folyamán sem igazán javult a hangulat. Az amerikai tőzsdék is csökkenésekkel kezdték a kereskedést, azonban hamar fordultak az irányadó indexek. Hamarosan életbe lép az Egyesült Államokban az autóiparra kivetett 25 százalékos vám és lapértesülések szerint Donald Trump újabb, széleskörű vámokat jelenthet be még ma, magyar idő szerint este 10 körül, ami nyugtalanítja a befektetőket. A kereskedelmi lépésekre válaszul Kína korlátozná vállalatainak amerikai befektetéseit a kiszivárgott hírek szerint, ami újabb fejezetet nyit a két nagyhatalom közötti gazdasági feszültségekben. Makrogazdasági adatok tekintetében sem unalmas a nap, érkeztek ma foglalkoztatottsági és gyártói adatok az Egyesült Államokból, ami az amerikai gazdaság állapotáról szolgált jelzéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×