eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Elszenesedett romokat takarítanak a párizsi Notre-Dame székesegyházban 2019. július 17-én. A 850 éves gótikus épületben április 15-én kitört tűzvészben leégett a tetőszerkezet és leomlott a kúp alakú huszártorony. A tetőszerkezetben és a torony borításában levő ólom a tűzvészben megolvadt, a levegőben szálló ólompor miatt a székesegyház előtti tér lezárva marad. A francia parlament július 16-án elfogadta a megrongálódott épület felújításáról szóló törvényt, amely öt évre tervezi a munkálatok időtartamát.
Nyitókép: MTI/AP/AFP Pool/Stephane de Sakutin

Új rendszerrel biztosítják a Notre-Dame-ot

Fokozott biztonsági feltételek mellett folytatják augusztus 19-től az április közepén leégett párizsi Notre-Dame székesegyház helyreállítási munkáit, amelyeket a munkások egészségére veszélyt jelentő, nem megfelelően kezelt ólomszennyezettség miatt függesztettek fel a múlt hónapban.

A több száz éves katedrális tetőszerkezete és tornya sok ólmot tartalmazott, ami megolvadt az április 15-én kiütött tűzben. A munkavédelmi felügyelet júliusi jelentésében rámutatott, hogy a helyreállításon dolgozó munkások egészségre káros mértékű ólomszennyezettségnek lehettek kitéve, és az ezzel kapcsolatos munkavédelmi szabályokat nem tartották be.

A párizsi hatóságok pénteki közlése szerint a helyszínen egyebek között új fertőtlenítő és beléptető rendszert állítottak fel, amelyek a jövő hét végétől lesznek üzemképesek. Mint mondták, "ez megakadályozza, hogy bármilyen szennyező anyag kijusson a külvilágba".

Párizs, 2019. augusztus 8.
Ólomszemcséket tartalmazó aszfaltot szednek fel a párizsi Saint-Benoit általános iskola udvarán 2019. augusztus 8-án, miután az egyik tanuló szevezetében a vér ólomtartalma meghaladta az elfogadott határértéket. Az iskola a Notre-Dame-székesegyház közelében fekszik, annak több száz kilogram ólmot tartalmazó tetőszerkezete és tornya pedig megolvadt az április 15-i tűzvészben.
MTI/EPA/Christophe Petit Tesson
A héten munkások kezdték fertőtleníteni Párizs néhány iskoláját, hogy megakadályozzák az ólommérgezés esetleges kockázatát. A képen ólomszemcséket tartalmazó aszfaltot szednek fel a párizsi Saint-Benoit általános iskola udvarán, miután az egyik tanuló szevezetében a vér ólomtartalma meghaladta az elfogadott határértéket. Az iskola a Notre-Dame-székesegyház közelében fekszik, annak több száz kilogram ólmot tartalmazó tetőszerkezete és tornya pedig megolvadt az április 15-i tűzvészben. MTI/EPA/Christophe Petit Tesson

A Mediapart francia oknyomozó portál július elején arról számolt be, hogy a tűzvészt követően az ólomszint egészségügyi határértékének 400-700-szorosát mérték a katedrális környékén a talajban. A portál azzal vádolta a francia hatóságokat, hogy leplezni akarják a problémát, de az egészségügyi illetékesek ezt cáfolták. Azzal érveltek, hogy a tájékoztatás átlátható.

Emmanuel Macron francia elnök a katasztrófát követően bejelentette, hogy öt év alatt újjá akarják építeni a 12. századi székesegyházat.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×