eur:
408.13
usd:
387.35
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
A Barátság II. kőolajvezetéknek a Mol Dunai Finomítójába belépő vezetéke a főelzáró csappal, előtérben emléktábla Százhalombattán 2013. július 25-én. A Dunai Finomító a Mol-csoport legnagyobb, Magyarország egyetlen kőolaj-feldolgozó létesítménye.
Nyitókép: A Barátság II. kőolajvezetéknek a Mol Dunai Finomítójába belépő vezetéke a főelzáró csappal, előtérben emléktábla Százhalombattán 2013. július 25-én. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Szennyezett kőolaj - kiderült, mennyi kompenzációt adnának az oroszok

A Barátság kőolajvezetékben klórszennyeződés történt áprilisban, emiatt a magyarországi szállítások is egy hónapra leálltak.

Hordónként 15 dollár kompenzációt ajánlott fel az orosz Transznyeft olajvezeték-üzemeltető vállalat a Barátság kőolajvezetéken az európai vevőknek leszállított szennyezett kőolaj után - jelentette be szerdán közleményben a vállalat. A Transznyeft közleménye leszögezi, hogy a vásárlóknak dokumentálniuk kell a szennyezett nyersolaj miatt elszenvedett veszteségeiket a kompenzáció feltételeként.

Az olaj klórszennyeződését április 19-én fedezték fel Fehéroroszországban a '60-as években lefektetett, német, lengyel, cseh, szlovák, magyar, ukrán és belorusz felvevőállomásokat ellátó Barátság kőolajvezetékben.

A klórvegyület veszélyeztetette az olajfinomítók berendezéseit, ezért ezek az országok leállították a vételezést a vezetékből. Ukrajna április 25-én állította le a Barátság kőolajvezetéken át érkező orosz kőolaj tranzitját.

A Mol április 26-án közölte, hogy átmenetileg felfüggesztette a kőolaj átvételét, magyar finomítóba nem kerülhet szennyezett nyersolaj. Tiszta olaj a vezetéken május 29. óta érkezik ismét Magyarországra.

A Barátság kőolajvezeték szállítási kapacitása napi egymillió hordó olaj, a globális felhasználás nagyjából egy százalékának megfelelő mennyiség.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×