eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Matteo Salvini olasz belügyminiszter, miniszterelnök-helyettes sajtótájékoztatót tart az olasz alsóház római épületében 2019. február 11-én, miután a Liga vezette olasz jobbközép koalíció fölényesen nyert a közép-olaszországi Abruzzo tartományban előző nap rendezett időközi választásokon. Abruzzo új tartományi elnöke a jobbközép koalíció jelöltje, Marco Marsilio, a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) szenátora lett. A Salvini vezette Liga, a Silvio Berlusconi vezette Hajrá Olaszország (FI) és a Giorgia Meloni irányította FdI közös jelöltje a szavazatok 48 százalékát szerezte meg. A Liga 28 százalék körül teljesített, és ezzel a tartomány legnagyobb pártjává lépett elő.
Nyitókép: MTI/EPA/Angelo Carconi

Salvini meggondolta magát, egy napig tartott a válság

Csökkent a huszonnégy órával ezelőtt közelinek tűnő kormányválság veszélye Olaszországban, miután a két kormányerő, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga is a közös kormányzás folytatását erősítette meg pénteken.

A Ligát vezető Matteo Salvini még az olasz államfő Sergio Mattarellával korábban bejelentett találkozót is lemondta, amelyen a kormány további sorsáról egyeztettek volna.

Ehelyett a miniszterelnök-helyettes Matteo Salvini

megerősítette bizalmát a másik miniszterelnök-helyettes, az M5S-t vezető Luigi Di Maio iránt.

A Liga vezetője csütörtökön még úgy nyilatkozott, hogy teljesen elveszítette bizalmát az M5S vezetőjében politikailag és emberileg is.

"Nincsen semmilyen válság, bízom Di Maióban" - jelentette ki Matteo Salvini. Hangsúlyozta, hogy nem Luigi Di Maióval, hanem az M5S egyes minisztereivel van problémája. Danilo Toninelli infrastrukturális és közlekedési minisztert, valamint Elisabetta Trentát a védelmi tárca vezetőjét említette meg, akik Matteo Salvini szerint sorozatosan nemet mondanak a Liga szorgalmazta kormányintézkedésekre.

Jelentősen enyhítette korábbi kijelentéseit Luigi Di Maio is, aki alig huszonnégy órával ezelőtt még azt mondta, hogy ha a Liga meg akarja buktatni a kormányt, ne kerteljen, hanem vállalja ennek a felelőségét.

Az utóbbi napokban a Ligát számos támadás érte az M5S részéről a Matteo Salvini vezette párt feltételezett oroszországi finanszírozása miatt. Most Luigi di Maio kijelentette, hogy ha azt feltételezte volna, hogy a Liga pénzt fogadott el Moszkvától, nem alakított volna vele kormányt.

Matteo Salvini és Luigi Di Maio is hangoztatta, hogy minél előbb találkoznak egymással: a Liga és az M5S vezetője hónapok óta nem beszél egymással. Matteo Salvini a pénteki kormányülésről is távolmaradt. Az ezt követő sajtótájékoztatón Giuseppe Conte olasz miniszterelnök azt mondta, elégedett kormánycsapata munkájával.

Kizárta a kormány átalakításának lehetőségét.

Elemzők szerint a tavaly június elején alakult M5S-Liga kormány legmélyebb válságát élte át a hét közepén. A Ligát csábítja az M5S nélküli kormányzás, de ehhez jelenleg nincsen elég ereje. A felmérések szerint a Matteo Salvini vezette párt támogatottsága megközelíti a 37 százalékot, ez azonban a 630 fős római képviselőházban 283 mandátumot, a 315 fős szenátusban pedig 142-t biztosít. A Liga attól is tart, hogy esetleges kormánybukás esetén az államfő átmeneti szakértői kormányt nevez ki, amely a következő, talán tavaszi előrehozott választásokig vagy még tovább irányíthatja Olaszországot. Az M5S időközben új szövetségest találhatna a balközép Demokrata Pártban (PD).

  • Az M5S a közvélemény-kutatások szerint
  • 17,6 százalékon áll,
  • a PD 22,6 százalékon,
  • a jobbközép Hajrá Olaszország (FI) 7,1,
  • a jobboldali Olasz Testvérek (FdI) pedig 6,6 százalékon.

Más vélemények szerint a kormányválság esélye csak eltávolodott, és a költségvetési törvénycsomag őszi vitájakor ismét felerősödhet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×