eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák
Phenjan, 2018. április 21.A KCNA észak-koreai hírügynökség által közreadott kép Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőről, a párt központi bizottságának plenáris ülésén Phenjanban 2018. április 20-án. Kim Dzsong Un április 21-én bejelentette, hogy Phenjan felfüggeszti nukleáris kísérleteit és rakétatesztjeit, továbbá bezárja nukleáris kísérleti telepét. (MTI/EPA/KCNA)
Nyitókép: -------------------

Észak-Korea megerősítette az orosz elnök és Kim Dzsong Un találkozóját

Kim Dzsong Un észak-koreai vezető "hamarosan" Oroszországba látogat, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozzon - erősítette meg a KCNA észak-koreai hírügynökség kedden a Kreml erre vonatkozó korábbi közléseit.

"Kim hamarosan látogatást tesz az Oroszországi Föderációban Vlagyimir Vlagyimirovics Putyin, az Oroszországi Föderáció elnöke meghívására" - közölte a KCNA anélkül, hogy pontosította volna, hogy a két politikus első csúcstalálkozóját hol és mikor tartják.

A Kommerszant című orosz gazdasági napilap több forrásra hivatkozva úgy tudja, Kim szerdán érkezik Vlagyivosztokba, ahol másnap a Távol-Keleti Szövetségi Egyetemen találkozik az orosz vezetővel.

A lap hozzátette, hogy az észak-koreai vezető várhatóan péntekig marad Oroszországban.

A Kommerszant emellett úgy értesült, hogy az észak-koreai vezetőt és feltehetően 230 fős delegációját szállító szerelvény szerdára virradóra fog átkelni az észak-koreai-orosz határon.

A Kremlhez közel álló, Izvesztyija című napilap jól értesült forrásra hivatkozva hétfőn jelentette, hogy Putyin és Kim találkozóját csütörtökön tartják Vlagyivosztokban, a Russzkij szigeten.

A lap szerint Putyin a Pekingben pénteken és szombaton megtartandó Egy övezet, egy út nemzetközi fórumra tartva tesz majd kitérőt Vlagyivosztokba. Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint a két vezető a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítésének és a regionális együttműködésnek a kérdéseit fogja áttekinteni.

A hétvégén megjelent orosz és nemzetközi sajtóértesülések szerint észak-koreai funkcionáriusok keresték fel a tervezett találkozó feltételezett helyszínét, a Távol-keleti Szövetségi Egyetemet, ahol egyébként április 24-én és 25-én "hivatalos küldöttségek látogatása" miatt szünetel majd az oktatás.

Megfigyelők szerint

Kim oroszországi vizitjével próbál külföldi támogatást szerezni gazdaságfejlesztési elképzeléseihez, miután a februárban Hanoiban megrendezett második amerikai-észak-koreai csúcstalálkozó sikertelenül ért véget

és zátonyra futtatta a tárgyalásokat Washingtonnal a Phenjan által remélt szankciós enyhítéseket illetően.

Artyom Lukin, a vlagyivosztoki egyetem egyik professzora szerint a hanoi csúcs diplomáciai kudarcát követően Kim valószínűleg azt akarja megmutatni, hogy a világ vezető politikusai akarnak vele tárgyalni, s több választási lehetősége is van.

"Kim nem akarja, hogy úgy nézzen ki, mintha túlzottan függene Washingtontól, Pekingtől, illetve Szöultól" - mondta Lukin. "Ami Oroszországot illeti, a Putyin-Kim csúcstalálkozó megerősíti Moszkva világhatalmi szerepét a Koreai-félszigeten. A találkozó Oroszország nemzetközi tekintélye szempontjából fontos - fűzte hozzá az orosz professzor.

A két ország között már huzamosan szünetel a legmagasabb szintű kapcsolattartás. Putyin 2000-ben látogatott el Phenjanba. Kim Dzsong Un apja, Kim Dzsong Il páncélvonatán 2001-ben és 2002-ben Moszkvába, 2011-ben pedig Ulan-Udéba utazott el. A jelenlegi észak-koreai vezető még sosem lépte át az orosz határt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×