eur:
411.23
usd:
392.75
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Sok helyen nem a bevándorlás a legégetőbb gond

Nagyobb kihívásként tekintenek az emberek a kivándorlásra, mint a bevándorlásra hat európai országban, köztük Magyarországon, Lengyelországban és Olaszországban is – összegzi legfrissebb kutatás eredményét a YouGov londoni székhelyű közvélemény-kutató intézet.

Mindösszesen 14 európai uniós tagállam delegálja az európai parlamenti képviselők 80 százalékát, köztük Franciaország, Németország, Olaszország és a visegrádi államok. A londoni székhelyű, de globális földrajzi lefedettségű közvélemény-kutató vállalt, a YouGov friss felmérése az európai parlamenti kampány előestjén arra kereste a választ: mely politikai témák foglalkoztatják a 14 tagállamban élő embereket, létezik-e olyan téma, amelynek mindegyik országban egyaránt kiemelt figyelmet szentelnek az emberek.

Az 50 ezer ember véleményét elemző, reprezentatív közvélemény-kutatás számos meglepő, és jónéhány borítékolható eredménnyel zárult: a nemzetközi sajtó az utóbbiak közé sorolja, hogy

szerte a kontinensen az iszlamista radikalizmust tartják az Európa jövőjét veszélyeztető legnagyobb fenyegetésnek.

A vizsgált tagállamokban, kivétel nélkül, a lakosság többsége szigorúbb határellenérzést sürget: ez az arány Görögországban 89%-ra, Csehországban 84%-ra, míg Ausztriában 80%-ra rúg.

Meglepően marginális helyzetbe került azonban a bevándorlás kérdése: több tagállamban is visszacsúszott a harmadik helyre a legfontosabb politikai kérdések listáján. Csupán négy országban, Németországban, Dániában, Svédországban és Ausztriában tekintenek a migrációra, mint a legégetőbb problémára.

A brit The Guardian és a német Deutche Welle is kiemelte: hat európai országban: Magyarországon, Lengyelországban, Olaszországban, Görögországban, Spanyolországban és Romániában több ember tartja problémának a kivándorlást, mint amennyien fenyegetésként tekintenek a bevándorlásra. Az európai átlag azonban épp ellenkező képet mutat:

a vizsgált 14 tagállam lakosságának mintegy harmada aggódik a bevándorlás, és csupán egyötöde a kivándorlás miatt.

Általános vélekedés szerte Európában, hogy az egészségügy, a lakhatási problémák és a munkanélküliség a legsürgetőbb kérdések közt szerepelnek – e vélekedésben élen jár Hollandia, Ausztria, Magyarország és Lengyelország. Általános jelenség továbbá a klímaváltozástól való félelem, minden országban, a válaszadók többsége szigorúbb környezetvédelmet sürget.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×