eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
A Kim Dzsong Nam, Kim Dzsong Un jelenlegi észak-koreai vezető féltestvére meggyilkolásának ügyében eddig gyanúsított indonéz Siti Aisyah (b) az ügyvédje, Gooi Soon Seng társaságában egy sajtóértekezlet végén a Kuala Lumpur-i indonéz nagykövetségen 2019. március 11-én. A két éve vizsgálati fogságban tartott nőt szabadon engedték, mert a malajziai ügyészség váratlanul visszavonta ellene a gyilkosság vádját.
Nyitókép: MTI/AP/Vincent Thian

Elengedték a Kim Dzsong Nam meggyilkolásával vádolt egyik nőt

Visszavonta a maláj főügyész a gyilkosság vádját az észak-koreai vezető féltestvére, Kim Dzsong Nam kivégzése ügyében. A férfit két éve mérgezte meg egy indonéz és egy vietnámi származású nő a Kuala Lumpuri-i repülőtéren, akik azonban azt állítják: azt hitték, csak egy csínyben vesznek részt.

Vasárnap jelentette be a malajziai főügyész: visszavonja a gyilkosság vádját az indonéziai Siti Aisyah ellen. Ő volt az egyike annak a két fiatal nőnek, akik az észak-koreai vezető száműzött féltestvérét, Kim Dzsong Namot 2017 februárjában a Kuala Lumpur-i repülőtéren megmérgezték. Az ügyészség közleménye ugyanakkor hangsúlyozta: a döntés nem jelent felmentést a vád alól, amennyiben újabb bizonyítékok kerülnek elő, a nőt újra vád alá helyezhetik.

A 27 éves Aisyah ügyvédje a lépést azzal indokolta: védence ártatlan, nincs semmi bizonyíték arra, hogy a mérget ő juttatta volna az áldozat szervezetébe.

A kamerák elé állt maga a vádlott is. Azt mondta: meglepte az ügyészség döntése. „Olyan boldog vagyok! Nem számítottam arra, hogy még ma szabadon engednek. Köszönöm Widodo elnöknek, minden miniszterének és az indonéz nagykövetség munkatársainak, akik a malajziai ügyvédekkel együtt dolgoztak az ügyemen. És köszönöm a maláj hatóságoknak, hogy szabadon engedtek.”

Tettestársa, a vietnámi Thi Huong, továbbra is előzetes letartóztatásban van, a biztonsági kamerák tanúsága alapján ugyanis ő volt az, aki a VX ideggázt, az egyik legerősebb ismert idegmérget, 45 éves áldozatuk arcába kente.

Azt hitték, ezúttal is csak csínytevés

Minden idők egyik legfurcsább kivégzéseként vonult be a történelembe Kim Dzsong Nam meggyilkolása. A két nő ugyanis azt állítja: azt hitték, hogy csak egy rejtett kamerás televíziós műsorban vesznek részt. A gyilkosságot megelőzően több másik helyszínen, szállodáknál és repülőtereknél vízzel locsoltak le embereket, felbérlőik busásan megfizették őket a csínyekért.

Az észak-koreaiaknak vélt ügynökök köddé váltak, így csak a két nőt tudták vád alá vonni. Feltételezések szerint a gyilkosságra a phenjani vezetés adhatott utasítást, mivel az áldozat, Kim Dzsong Un vezető féltestvére, gyakran bírálta az észak-koreai rezsimet. Korábban apjuk, Kim Dzsongil örököseként emlegették, amikor azonban nem ő vált a kommunista állam vezetőjévé, elmenekült Koreából és halála napjáig számüzetésben élt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×