eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Az EP szerint 21-ből 13 EP-képviselői helyet megszerezhet a Fidesz-KDNP

Az Európai Parlament nyilvánosságra hozta második mandátumbecslését a májusi választások utáni időszakra.

Az Európai Parlament pénteken nyilvánosságra hozta a május végi választásokat követő mandátumeloszlás második becslését, az előrejelzés februári nemzeti felméréseken alapul, az eredményeket az EP felkérésére a Kantar Public összesítette.

Mivel az új EP képviselőcsoportjainak száma és összetétele előre nem látható, az előrejelzések a jelenlegi parlamentben működő képviselőcsoportjait feltételezve készültek.

Ezek alapján az Európai Néppárt jutna a 705 képviselői helyből 181-hez, a szociáldemokraták 135-höz, a liberálisok 75-tel állnának a dobogó harmadik fokán.

A tagállami bontásból kiderül, Magyarország az 53 százalékos támogatottságú Fidesz-KDNP-től 13 képviselőt adna - az Európai Néppártnak -, a Jobbik és az MSZP-Párbeszéd 3-3-at, a Demokratikus Koalíció pedig 2-t. A Momentum, az LMP és mások nem jutnának brüsszeli képviselethez.

Az Európai Parlament mostantól fogva április végéig kéthetente hozza nyilvánosságra a szavazati szándékról szóló frissített adatait. Május elejétől a választásokig az adatokat hetente publikálják.

A szavazókörzetből távozó szavazók megkérdezésén alapuló exit pollok eredményét május 26-án 18 órától mutatja be az EP azokra az országokra vonatkozóan, ahol végeznek ilyen felmérést, és ahol már lezárult a szavazás. Az adatok óránként frissülnek majd addig, amíg az összes tagállamból beérkezik az előzetes végeredmény.

A következő Parlamentben kevesebb (705) képviselő foglal majd helyet, mint a jelenlegiben (751).

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×