"Ez kicsúcsosodása az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatainknak" - szögezte le Babis. "A cseh-amerikai kapcsolatok az utóbbi időben nagyon intenzívek" - tette hozzá.
A prágai külügyminisztérium nyilatkozatában a meghívást a cseh diplomácia nagy sikerének minősítette. Stephen King bejelentette, hogy a hivatalos meghívó is rövidesen megérkezik Prágába.
A Trump-Babis találkozó konkrét programjáról Tomás Petrícek cseh külügyminiszter fog tárgyalni, aki szerdán utazott az Egyesült Államokba. Petrícek újságíróknak elutazása előtt jelezte, hogy a megbeszélés legfőbb témáit a biztonságpolitika, a kereskedelem és a tudománytechnikai együttműködés fogja képezni.
A miniszter megjegyezte: Milos Zeman cseh államfő amerikai látogatását is felveti partnereinek.
Az amerikai elnökválasztási kampány során 2016-ban Zeman volt az egyetlen európai elnök, aki nyíltan Trumpot támogatta.
Trump megválasztása után telefonon felhívta Zemant, és megígérte, hogy amerikai látogatásra hívja meg. Ez mindeddig nem történt meg. A közelmúltban Zeman úgy nyilatkozott: nem tartja valószínűnek, hogy amerikai látogatására sor kerülhet.
A Hospodárské Noviny című tekintélyes cseh gazdasági és politikai napilap január végén azt írta, hogy Babisnak a Fehér Ház kapuját a Huawei kínai távközlési cég ügye nyitotta meg. Az illetékes cseh hatóság tavaly decemberben figyelmeztette az állami hivatalokat, hogy a Huawei cég technológiáinak használata nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
Az Egyesült Államoknak üzleti érdekei is vannak Csehországban. A cseh védelmi minisztérium például azt tervezi, hogy 12 amerikai gyártmányú helikoptert vásárol. A Westinghouse amerikai energetikai társaság pedig szeretne bekapcsolódni a csehországi atomerőművek tervezett bővítésébe.