eur:
411.2
usd:
392.83
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Uniópárti tiltakozó sapkája a Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését (Brexit) ellenző tüntetésen London belvárosában 2018. december 11-én. Theresa May brit miniszterelnök az előző napon bejelentette, hogy az eredeti tervekkel ellentétben a londoni alsóház nem szavaz a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerét rögzítő megállapodásról december 11-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Magyarics Tamás: rendezetlen brexit várható

Várhatóan a rendezetlen brexit valósul meg – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. Hozzátette: az északír határ kérdése komoly hatással lehet a brexittárgyalásokra. Az ELTE egyetemi tanára szerint az Egyesült Államoknak nem érdeke az Európai Unió és Oroszország szoros kapcsolata, ugyanakkor a meggyengült EU nem tud béketeremtőként fellépni az afrikai és arab térségben.

A tárgyalások jelenlegi állapotában Nagy-Britannia rendezetlen körülmények között léphet ki az Európai Unióból – vélekedett Magyarics Tamás külpolitikai szakértő. Az ELTE egyetemi tanára nem tartja valószínűleg, hogy Theresa May újra tudná tárgyalni a feltételeket. Mint mondta: az uniós vezetők egyöntetűen jelezték a brit parlamenti vita után, hogy nem kívánják ezt megtenni.

"Jelen pillanatban a rendezetlen kilépés tűnik a legvalószínűbbnek"

- mondta a szakértő.

Magyarics Tamás arról is beszélt, hogy az EU vezetőinek milyen a hozzáállása a brit félhez. A kezdettől az erősebb pozícióból tárgyaltak, „ők vannak a hatalmon belül”, és nem akartak a briteknek túl kedvező helyzetet sem teremteni. Már csak azért sem, mert ezzel tápot adhatnának más, euroszkeptikus tagállamoknak is.

Az ELTE egyetemi tanára szerint

Theresa May brit miniszterelnöknek a saját pártján belül is komoly csatákat kell megvívnia.

A pártja soraiban kemény- és puhabrexit-hívők is helyet foglalnak. Vannak, akik szerint az EU-t engedmények nélkül kell elhagyni, mások viszont úgy vélik, egyes kérdésekben – például a vámunió tekintetében – meg kellene állapodni. Magyarics Tamás hozzátette: az északír határ kérdése komoly hatással lehet a brexittárgyalásokra.

Csökken az unió érdekérvényesítő képessége

Az Egyesült Államoknak nem érdeke, hogy az Európai Unió és Oroszország gazdasági és energetikai téren szoros kapcsolatot alakítson ki – mondta a külpolitikai szakértő. Az amerikaiak szerint a Németország és Oroszország közötti együttműködés olykor túl közeli, ezért igyekeznek megakadályozni az Északi Áramlat 2 földgázvezeték megépítését, ezzel elkerülve Nyugat-Európa energiafüggőségét a Kremltől.

Magyarics Tamás kiemelte: a britek kilépésével az EU gyengülni fog, és ezzel kevésbé lesz képes érvényesíteni érdekeit. A Trump-adminisztráció azonban nem lehet elégedett, hiszen

csökken az unió azon képessége, hogy szerepet vállaljon Észak-Afrikában és a Közel-Keleten a stabilitás biztosításában.

„A franciák és a britek voltak azok, akik valamifajta expedíciós képességet tudtak felmutatni” – tette hozzá. Az ELTE egyetemi tanára hangsúlyozta: a meggyengült EU az arab színtéren sem tud béketeremtőként fellépni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×