eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél

Gyomirtót találtak a francia pelenkákban

Potenciálisan mérgező anyagokat, köztük egy világszerte gyomirtóként használt vegyületet, glifozátot mutatott ki az általa bevizsgált pelenkamárkák közül 23-ban a francia élelmiszerügyi, környezetvédelmi, foglalkozás-egészségügyi és biztonsági kormányügynökség, az ANSES.

A glifozáton kívül a szakemberek a szépségápolási termékekben használt butilfenil-metilpropionált és aromás szénhidrogéneket is azonosítottak az eldobható pelenkákban.

Az ügynökség veszélyesen magas mennyiséget mutatott ki bizonyos anyagokból, ugyanakkor nem talált "olyan epidemiológiai adatokat, amelyek bármilyen összefüggést mutatnak a pelenkaviselés és az egészségi állapot változása között", így nem szorgalmazta az érintett termékek visszahívását az áruházakból.

Az ANSES ügyvezető igazgatója, Gérard Lasfargues szerint ugyanakkor a "kockázatot nem lehet kizárni".

Agnes Buzyn francia egészségügyi miniszter, Francois de Rugy környezetvédelmi miniszter, valamint Bruno Le Maire gazdasági miniszter közös közleményben szólította fel a gyártókat és kiskereskedőket, hogy 15 napon belül tegyék meg a szükséges intézkedéseket a pelenkákban azonosított anyagok eltávolítása érdekében.

"Nem áll fenn azonnali, komoly kockázat a gyerekek egészségét illetően, de mindennél fontosabb, hogy megtegyük a szükséges óvintézkedéseket" - hangsúlyozta Buzyn egy Twitter-bejegyzésében.

A közlemény továbbá arra buzdította a szülőket, hogy mindig tájékozódjanak a pelenkák összetételéről.

Az ANSES szerint a francia csecsemők 3800-4800 eldobható pelenkát használnak el, mielőtt szobatiszták lesznek.

A világszerte értékesített glifozátot a tervek szerint három éven belül betiltják Franciaországban, és a korlátozás alól egyedül azok a gazdálkodók élveznek majd kivételt, akiknek nem áll rendelkezésükre hatékony alternatíva a glifozáttartalmú növényvédő szerek helyettesítésére.

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×