Infostart.hu
eur:
399.87
usd:
342.48
bux:
99454.88
2025. július 15. kedd Henrik, Roland
Theresa May brit miniszterelnök sajtóértekezlete az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozójának második napján, 2018. október 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand

Magyarics Tamás: senki nem tud jobbat Theresa Maynél

A brit kormányfő kitart amellett, hogy lefolytatja az uniós kilépési tárgyalásokat; jelenleg senki sem tud nála jobb személyt erre a feladatra Nagy-Britanniában – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában az ELTE egyetemi tanára, Magyarics Tamás.

Theresa May brit miniszterelnököt ugyan nem buktatták meg, de az általa kitárgyalt megállapodást sem hajthatja végre. A kormányfő jövője nagy mértékben függ attól, hogy a pártvezetőkkel meg tud-e egyezni – hangsúlyozta Magyarics Tamás. Szerinte

a kormányfő pozíciója azért volt eddig is aránylag stabil, mert „senki nem tud jobbat” pártján belül.

A többi párt egyszerűen nem is jöhet szóba, így alakulhatott ki ez a patthelyzet – tette hozzá a külpolitikai szakértő. Sokan elismerik Theresa May azon képességét, hogy a számos támadás ellenére kitartó marad – vélekedett.

A kormányon belül – úgy tűnik – jelenleg megvan a kormányfő támogatottsága – mondta Magyarics Tamás, hozzátéve: a kérdés az, hogy sikerül-e – más pártokkal együttműködve – olyan megállapodástervezetet kidolgozni, ami megfelel a többség elképzeléseinek, és az EU is elfogadja.

A külpolitikai szakértő elmondta:

a brit kilépés esetén az észak-ír-kérdés nehezen megoldható.

A cél, hogy az ír–észak-ír határ ne váljon kemény határrá. Ez ugyanis veszélybe sodorná a nagypénteki egyezményt, és kiújulhatnak a vallási, illetve az unionista–republikánus viták. Magyarics Tamás hangsúlyozta: a tartalék megoldás, hogy Észak-Írország bennmaradna az Európai Unió közös vámterületében, így az uniós határ a tengeren lenne. Ám sokan ezt sem támogatják, mert Írország egyesítésétől tartanak.

Hogyan tovább?

Nagyon nehéz elképzelni, hogy hétfőig London új tervvel áll elő az uniós kilépés részleteiről – hangsúlyozta Magyarics Tamás, hozzátéve: az EU vezetői ráadásul kijelentették, hogy véglegesnek tekintik a mostani megállapodást, tehát nem kívánnak választani ezen. A kiút az lehet, hogy meghosszabbítják az 50. cikkely lejárati idejét.

A tárgyalások befejezése elvileg bármeddig elhalasztható, ugyanakkor megzavarhatja a májusi EP-választásokat

– tette hozzá az ELTE egyetemi tanára. A következő ciklusban ugyanis már nem számoltak az Egyesült Királysággal, ha azonban a szavazás idején a szigetország még mindig tagja az EU-nak, ott is európai parlamenti választások lennének.

A szakértő kiemelte: a britek bármikor – egy európai bírósági döntés alapján – visszavonhatják a kilépési dokumentumot. Így a választáson történő részvétel „új dilemmát teremtene”, jelen pillanatban senki nem tudna arra válaszolni, hogy mi lenne, ha új brit európai parlamenti képviselők jelennének meg – vélekedett, hozzátéve: ők valószínűleg nagyrészt euroszkeptikusak lennének.

A kilépési vagy bennmaradási törésvonal nem a brit pártok mentén alakult ki,

inkább az iparos részek állnak szemben a vidékkel, ahol a munkavállalókat szeretnék megvédeni az unióból érkezőkkel szemben. Magyarics Tamás szerint nem valószínű, hogy bármely nagy párt profitálni tudna a helyzetből.

Egy esetleges újabb népszavazással a nagy pártok valószínűleg gyengülnének, a Skót Nemzeti párt viszont bennmaradás esetén lemondana a függetlenségi népszavazásról.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Viharok után dübörgés – most indul be igazán a nyári balatoni szezon

Viharok után dübörgés – most indul be igazán a nyári balatoni szezon

Összességében minden feltétel adott egy jó nyári szezonhoz – mondta az InfoRádióban Pach Gábor. A Balatoni Kör elnöke arról is beszélt, hogy a V4-tagországokból különösen sok vendég érkezik a Balaton-parti településekre, de a külföldi vendégéjszakák száma még tovább növelhető.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.15. kedd, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
50 napos határidőt kapott Oroszország - Hogyan reagálnak a piacok?

50 napos határidőt kapott Oroszország - Hogyan reagálnak a piacok?

A hétvége legfontosabb híre volt, hogy Donald Trump 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióra, ami nagyobb az előzetesen vártnál. Ennek megfelelően estek a tőzsdék Európában, ám a magyar tőzsdén az európai átlaghoz képest csak kisebb esés látszott. Eközben Amerikában egyre feljebb kerülnek az indexek. Javítja valamelyest a hangulatot a tőzsdéken, hogy az Egyesült Államok vezetője megelégelte az orosz-ukrán háború lezárása körüli tétlenséget, ezért súlyos fenyegetést küldött a moszkvai politikai elitnek. Gazdasági események szempontjából a vámháborús fejlemények mellett nem várható a hét első napján nagyobb piacmozgató hír, kedden azonban elkezdődik a második negyedéves gyorsjelentési szezon az USA-ban a nagybankok jelentéseivel, emellett pedig fontos inflációs adatok is érkeznek majd.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 14. 21:01
×
×
×
×