eur:
408.18
usd:
387.72
bux:
77771.12
2024. november 17. vasárnap Gergő, Hortenzia
Nyitókép: Pixabay.com

Húszmillió ember éhezik Jemenben, kulcsfontosságú a mostani megállapodás

Hatalmas méretű fogolycserével és a segélycsomagokat fogadó kikötőváros semleges zónává alakításával igyekszik az ENSZ úrrá lenni a jemeni polgárháború pusztításán. Jemenben van jelen pillanatban a világ legnagyobb humanitárius válsága, 20 millió ember éhezik.

Az ENSZ égisze alatt zajló béketárgyalásokon mind az Irán támogatta síita húszi lázadók, mind a szaúdiak támogatta központi kormány több mint 7000 nevet tartalmazó listát adott át a másik félnek, és megegyeztek, hogy január 19-én végrehajtják a fogolycserét. Sarokpontja továbbá a tárgyalásoknak a Vörös-tenger partján fekvő Hodeida kikötőváros, hiszen itt érkezik az élelmiszer-szállítmányok nagy része az országba - mondta az InfoRádiónak Szalai Máté, a Külügyi és Külgazdasági Intézet e területtel foglalkozó kutatója.

"Ezek a béketárgyalások nem fogják lezárni a háborút, két és fél éve nem ültek tárgyalóasztalhoz a felek"

- mutatott rá Szalai Máté.

A konfliktustól a nagyhatalmak távoltartják magukat, de az Egyesült Államok fegyvereladásokkal és hírszerzési információkkal segíti a szaúd-arábiai és más arab országok által támogatott központi kormányt.

Az arab tavasz után, 2014 augusztusában kirobbant polgárháború az ENSZ szerint a világ jelenlegi legnagyobb humanitárius válságát hozta magával.

Az ország lakosságának 70 százaléka, mintegy 20 millió fő szorul segítségre

Szalai szerint, aki rámutat: még az al-Kaida és az Iszlám Állam is harcol Jemenben.

Hodeida azért is stratégiai jelentőségű, mert kikötőjén át jut el az ellátmány és humanitárius segély csaknem 80 százaléka a jemeniekhez, és megfigyelők szerint jelentős mennyiségű fegyverszállítmányok is érkeznek ezen keresztül.

A polgárháború lezárását célzó legújabb béketárgyalások a múlt héten, az ENSZ égisze alatt kezdődtek meg Svédországban, és a felek azóta már fogolycserében is megállapodtak.

A megbeszélések előreláthatóan 2019 januárjában folytatódnak.

A szunnita többségű Jemenben 2014 augusztusa óta dúl polgárháború az Irán támogatását élvező síita húszik, valamint a Szaúd-Arábia és más arab országok által támogatott jemeni elnökhöz hű erők között.

A kormányerőket támogató arab koalíció 2015-ben avatkozott be a konfliktusba, miután a húszi lázadók száműzetésbe kényszerítették az elnököt, és elfoglalták az ország északi felének nagy részét, benne a fővárossal, Szanaával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Sima holland győzelem az első percek drámája után

Sima holland győzelem az első percek drámája után

A magyar válogatott, óriási lelki teherrel játszva, 4–0-s vereséget szenvedett. Miután a németek 7–0-ra nyertek a bosnyákok ellen, minden tisztázódott a csoportban az utolsó játéknap előtt: 1. Németország, 2. Hollandia, 3. Magyarország, 4. Bosznia-Hercegovina. A bosnyákok kiestek, a magyar csapat márciusban a B-divízió egyik második helyezettjével játszik az A-divízióban maradásért.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×