eur:
404.24
usd:
354.34
bux:
92985.05
2025. április 28. hétfő Valéria
Theresa May brit miniszterelnök nyilatkozik a londoni kormányfői rezidencia előtt 2018. november 14-én, miután kormánya jóváhagyta a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Theresa May: én viszem végig a brexitet

Nem szándékozik lemondani a brit kormányfő, aki ellen bizalmatlansági szavazást kezdeményezett a kormányzó brit Konzervatív Párt keményvonalas brexit-párti frakciócsoportjának vezetője.

Theresa May brit miniszterelnök egyenes utalást tett arra, hogy a brit EU-tagság megszűnésének megállapodástervezetét érő súlyos bírálatok ellenére sem kíván távozni tisztségéből, kijelentve: ő szándékozik végigvinni a brexit-folyamatot.

A Downing Street-i kormányfői hivatalban csütörtök este tartott sajtóértekezletén közölte azt is: sajnálja, hogy több kormánytag távozott a kabinetből a tervezet feletti nézeteltérések miatt, de ő

továbbra is maradéktalanul hisz abban, hogy az Egyesült Királyság és minden egyes lakója számára az a helyes irány, amelyet ő kijelölt.

Lemondási hullám után

A nap folyamán több államtitkári rangú tisztviselő mellett bejelentette lemondását Dominic Raab, aki eddig a Brexit-folyamatot irányító minisztériumot (DExEU) vezette, azzal az indokkal, hogy nem tudja "jó lelkiismerettel" támogatni a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodástervezetet. Hasonló indokkal lemondott Esther McVey munka- és nyugdíjügyi miniszter is.

Nem sokkal a miniszteri és államtitkári lemondások után bizalmatlansági szavazást kezdeményezett Theresa May ellen a kormányzó brit Konzervatív Párt legnagyobb keményvonalas Brexit-párti frakciócsoportjának - European Research Group (Európai Kutatási Csoport, ERG) - vezetője, Jacob Rees-Mogg.

Jacob Rees-Mogg, a Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését, a brexitet támogató konzervatív képviselő nyilatkozik a londoni parlament előtt 2018. november 15-én. Rees-Mogg bizalmatlansági indítványt nyújtott be Theresa May miniszterelnökkel szemben, mert kormánya jóváhagyta a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet.
MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga
Jacob Rees-Mogg, a Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését, a brexitet támogató konzervatív képviselő nyilatkozik a londoni parlament előtt 2018. november 15-én. Rees-Mogg bizalmatlansági indítványt nyújtott be Theresa May miniszterelnökkel szemben, mert kormánya jóváhagyta a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet. MTI/EPA/Facundo Arrizabalaga

Lépését azzal indokolta, hogy ő sem tudja támogatni a brexit feltételrendszeréről szóló megállapodástervezetet, amelyet a brit kormány előző este fogadott el. A befolyásos tory politikus kijelentette: az ERG hónapok óta "könyörgött" Theresa Maynek, hogy hajtson végre irányváltást a brexit-stratégiában, de mindhiába.

Theresa May azt mondta, megérti, hogy egyeseknek nem tetszenek a megállapodástervezetben foglalt kompromisszumok, de senki sem tudhatja, milyen következményekkel járna, ha a kormány nem szerdán elfogadott tervezet alapján vinné tovább a folyamatot. A brit kormányfő szerint, ha letérnének erről az irányról "mély, súlyos bizonytalanságot" teremtene.

Theresa May megerősítette azt a többször hangoztatott álláspontját, hogy

nincs lehetőség újabb népszavazásra a brit EU-tagságról,

annak ellenére sem, hogy egyre több szervezet és közéleti személyiség követeli ennek kiírását.

A brit EU-tagságról 2016-ban tartott referendumon a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége arra voksolt, hogy az Egyesült Királyság lépjen ki az Európai Unióból.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Akkor lesz új pápája az egyháznak, amikor ő elfogadja a döntést

A pápaválasztó konklávé május 7-én kezdődik - jelentette be Matteo Bruni szentszéki szóvivő. Már meg is kezdődött a Sixtus-kápolna előkészítése az eseményre, az épületet lezárták a látogatók elől. A konklávé menetéről Kuzmányi István, a Magyar Kurír és az Új Ember főszerkesztője beszélt az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.29. kedd, 18:00
Szomráky Béla
újságíró, Olaszország-szakértő
Milliók maradtak áram nélkül Európában – Élőben követjük a fejleményeket!

Milliók maradtak áram nélkül Európában – Élőben követjük a fejleményeket!

Spanyolországban, Portugáliában és Dél-Franciaország egyes részein súlyos áramkimaradások bénították meg az életet, több millió embert érintve. A hirtelen fellépő áramzavarok okait továbbra is vizsgálják a szakemberek: bár kezdetben felmerült, hogy az áramhálózatot kibertámadás érhette, a legfrissebb jelentések szerint egy ritka légköri jelenség okozhatta az áramellátás összeomlását. A hatóságok szerint az áram visszakapcsolása fokozatosan történik, de a teljes helyreállítás akár tíz órát is igénybe vehet. Az áramkimaradás következtében több közszolgáltatás is leállt, és sok helyen még az ivóvízellátás is akadozik. Cikkünk az áramhelyzet alakulásával párhuzamosan folyamatosan frissül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×