eur:
411.19
usd:
392.74
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Rendőrök helyszínelnek egy összetört személygépkocsinál a 4-es főút 95-ös kilométerénél, Szolnoknál, ahol két autó frontálisan összeütközött 2018. augusztus 3-án. A balesetben egy ember meghalt, öten súlyosan, illetve életveszélyesen megsérültek.
Nyitókép: MTI Fotó: Mészáros János

Érdekes helyre vezetnek Európa halálútjai

Az uniós átlagnál valamivel kedvezőtlenebbül áll Magyarország a közúti balesetek területén.

A legfrissebb elérhető uniós adatok szerint 2016-ban itthon 607-en veszítették életüket az utakon, ami egymillió főre vetítve 62 halálesetet jelent. Az uniós átlag ezzel szemben alig több mint ötven, igaz, az egyes országok között elég komoly szórás van - derül ki a G7 összeállításából.

A legtöbben Bulgáriában haltak meg balesetben, ott kevés híján 100 eset jut egymillió lakosra, de nem állnak sokkal jobban ennél a románok sem. Ezzel szemben Svédországban mindössze 27, az Egyesült Királyságban pedig 28 volt ez a mutató.

A közúti halálesetekben az átlagnál rosszabbak a kelet-európai országok statisztikái, addig a sérülésekben már nem ennyire gyászos a helyzet. A teljes EU-ban 2835 sérült jutott egymillió lakosra, miközben Bulgáriában alig fele ennyi, és Romániában is jóval kevesebb. A sérülésekben a rekorder az az Ausztria, amely halálesetben az uniós átlagot hozza. Magyarul Kelet-Európában – és ez alól Magyarország sem kivétel – kevesebb személyi sérüléssel járó balesetben halnak meg jóval többen, mint nyugaton.

Még az egyes országokon belül is igencsak eltérőek a baleseti mutatók. A halálesetek számában az EU-ban a legrosszabbul egy bolgár régió áll, a második egy portugál, a harmadik pedig egy belga, miközben országos szinten sem Portugália, sem Belgium nem produkált kiugróan rossz adatokat.

Főleg Romániában, Bulgáriában illetve Görögország, Belgium és Portugália egyes részein jobb nagyon vigyázni. Eközben Németországban, az Egyesült Királyságban és Skandináviában viszonylag nyugodtan lehet autózni. Bécs környékéről nem is beszélve, népességszámhoz viszonyítva ebben a régióban volt ugyanis egész Európában a legkevesebb haláleset közúti balesetek miatt.

Itthon nincs nagy eltérés az egyes régiók között. A legtöbb baleset a Nyugat-Dunántúlon van, egymillió lakosra itt 2348 személyi sérülés jutott, míg a legjobb mutatóval Észak-Magyarország rendelkezik, ott 1793 ez a szám. A haláleseteknél ugyanakkor már nagyobbak a különbségek: Nyugat-Dunántúl 84, Közép-Magyarországon viszont csak 46 jutott egymillió főre.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×