eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Rio de Janeiro, 2018. október 7.A brazil államfőválasztás egyik fő esélyesének tartott Jair Bolsonaro, a radikális jobboldali Szociálliberális Párt jelöltje egy Rio de Janeiró-i szavazóhelyiségben 2018. október 7-én, az elnökválasztás napján. (MTI/AP/Silvia Izquierdo)
Nyitókép: MTI/AP/Silvia Izquierdo

Jair Bolsonaro: nagy győzelem lesz

A korábban megkéselt, szélsőjobboldali Jair Bolsonaro nyugalmazott tábornok nyerte meg a vasárnap tartott brazíliai elnökválasztás első fordulóját, de nem szerzett abszolút többséget, így második fordulót kell tartani.

Bolsonaro a szavazatok 99 százalékos összesítése szerint a voksok kevéssel több mint 46 százalékát kapta, míg a választás másik nagy esélyese, a baloldali Munkáspárt (PT) jelöltje, a libanoni keresztény származású Fernando Haddad a szavazatok alig több mint 29 százalékával alulmaradt vele szemben.

A jobboldali elnökjelölt azonnali győzelmének elmaradását, azaz azt, hogy nem szerezte meg a voksok legkevesebb 50 százalékát, annak tudta be, hogy "problémák merültek fel az elektronikus szavazóurnákkal".

Az október 28-i második fordulóban így Bolsonaro és Haddad mérkőzik meg az elnöki tisztségért.

"Nagy győzelem lesz" - mondta e nappal kapcsolatosan Bolsonaro egy élő közvetítés során otthonából, ahol éppen lábadozik, miután szeptember elején egy férfi megkéselte egy kampányrendezvényen.

Ellenfele, Haddad szerint az egyetlen "fegyvere" az "érvei" lesznek a második fordulóban.

Privatizáció vagy nagyobb állami beavatkozás?

Bolsonaro egyik hétfői Twitter-bejegyzése nyomán egyebek között a minisztériumok számának csökkentését és privatizációt ígér arra az esetre, ha megnyeri a második fordulót.

Ez egybecseng azokkal a korábbi elemzésekkel, amelyek szerint győzelme esetén Bolsonaro kormánya várhatóan privatizációval igyekszik majd helyreállítani az államháztartás egyensúlyát, de a Petrobras olajvállalat várhatóan továbbra is állami kézben marad. Emellett

a törvényi szabályozások lazítására kell számítani a mezőgazdaság és a bányászat előmozdítása érdekében.

Azt viszont Bolsonaro megígérte, hogy az erdőirtástól fenyegetett amazonasi őserdőkben nem fogja lehetővé tenni a szója-, kukorica- és nádcukorültetvények bővítését.

Bolsonaróval szemben Haddad a nagyobb állami beavatkozás híve a gazdaságban. Egyebek között arra tett ígéretet, hogy hatályon kívül helyezi a jelenlegi elnök, Michel Temer által elfogadott összes költségvetési kiigazító intézkedést, hogy

rendbe hozza az államháztartást, amelynek hiányát az egyik legnagyobb fenyegetésnek tartják a brazil gazdaságra nézve.

A 63 éves volt katonatiszt támogatottságát arra építi, hogy a brazilok hatalmas hányada kiábrándult az országot eddig irányító, korrupciós ügyekbe keveredett pártokból, sokan dühösek, mert egyre jobban elharapódzik a bűnözés. A 63 éves korábbi katonatisztet bírálói viszont csak "Trópusi Hitlerként" emlegetik, vélhetően azért, mert nem zárta ki a katonai beavatkozást az ország belügyeibe, ha a korrupciót nem sikerül megfékezni.

Az 55 éves Haddad támogatói nagyrészt azok köréből kerülnek ki, akik Luiz Inácio Lula da Silva korábbi elnök hívei. Lula da Silva töretlen népszerűsége ellenére azért nem indulhat a választáson, mert korrupció miatt elítélték, és börtönben van.

Az elnökjelölt fia is jól szerepelt

Brazíliában vasárnap ezenkívül parlamenti választásokat is tartottak. Ezen Bolsonaro pártja, a Szociálliberális Párt (PSL) az eddigi egyről 52-re növelte képviselői számát a brazil törvényhozás, a kongresszus alsóházában, így a második legnagyobb erővé lépett elő a képviselőházban. Haddad pártja, a PT 56 helyet szerzett.

A szélsőjobboldali elnökjelölt fia, Eduardo Bolsonaro képviselőként csaknem 2 millió szavazatot kapott, a valaha volt legtöbbet a dél-amerikai országban.

Bolsonaro hétfőn magabiztosságának hangot adva azt mondta: már megkezdte az egyeztetéseket egyes törvényhozókkal a kongresszusban az esetleges kormánykoalícióról.

Címlapról ajánljuk
Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

Kiss Róbert Richard: csak az tiltakozik a turisták áradata ellen, aki nem profitál belőle

A turizmus nem szociális jog, így joggal szednek belépődíjat az utazók kedvenc célpontjai – mondta Kiss Róbert Richard, de a turisztikai szakértő arra is emlékeztetett, hogy ezek a látványosságok eddig is a bevételük nagy részét éppen a pokolba kívánt látogatóktól szerezték.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×