eur:
407.92
usd:
359.4
bux:
0
2025. április 17. csütörtök Rudolf
Washington, 2018. április 24.Emmanuel Macron francia államfő (b) és Donald Trump amerikai elnök sajtótájékoztatót tart a washingtoni Fehér Házban 2018. április 24-én. Macron háromnapos hivatalos látogatáson tartózkodik az Egyesült Államokban. (MTI/EPA/Shawn Thew)
Nyitókép: SHAWN THEW

Megbomlott a G7 egysége, rázós csúcstalálkozó lehet

Amerikai-európai összeütközés várható a világ hét legfejlettebb ipari országának pénteken kezdődő kanadai csúcstalálkozóján. Az eseményen várhatóan beszélnek majd az iráni atomalkuról, a védővámokról és a klímavédelemről, melyekben a politikusok ellentétes véleménnyel vannak.

Az Európai Unió vezetői, illetve az Egyesült Államok, Kanada, Németország, Olaszország, Franciaország, Japán és Nagy-Britannia állam- és kormányfői a Québechez közeli La Malbaie-ben gyűlnek össze.

A G7 csúcstalálkozóra árnyékot vet, hogy Donald Trump amerikai elnök kormánya több kérdésben gyökeresen más nézeteket vall, mint európai partnerei elsősorban a védővámok kérdésében.

A francia államfő csütörtökön arra szólította fel a G7-es országcsoport vezetőit, hogy a kétnapos csúcsértekezleten szálljanak vitába Donald Trumppal, és a hagyománytól eltérően ne adjanak ki közös közleményt a találkozó végén.

"Talán az amerikai elnököt nem izgatja, hogy elszigetelődik, de minket sem zavar, ha esetleg csak hatan vagyunk" - mondta Emmanuel Macron.

Justin Trudeau kanadai kormányfő nevetségesnek minősítette a védővámokat.

"Mindannyian tudjuk, hogy Trump elnök szeret kiszámíthatatlan lenni. A közös pontokat kell keresni a világpolitikai játszmákban"

- mondta a kanadai kormányfő.

Ezután Donald Trump a Twitteren heves vitába keveredett Emmanuel Macron és Justin Trudeau-val. Az amerikai elnök így válaszolt: "Kérem, mondják meg Trudeau miniszterelnöknek és Macron elnöknek, hogy ők azok, akik megrohamozzák az Egyesült Államokat hatalmas vámtarifáikkal,

az EU-nak 151 milliárd dolláros kereskedelmi többlete van az Egyesült Államokkal szemben, és Kanada távol tartja az amerikai farmerektől és másoktól is a piacait.

Az Egyesült Államok és szövetségesei között az elmúlt napokban felerősödött a feszültség az amerikai kormány által az Európai Unióra, Kanadára és Mexikóra kivetett védővámok miatt. Korábban Washington az import acélárura 25 százalékos, az import alumínium-termékekre 10 százalékos védővámot vetett ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mutatjuk, hogyan nem követi el az egyik legnagyobb sonkahibát

Mutatjuk, hogyan nem követi el az egyik legnagyobb sonkahibát

Füstölt, kötözött, vákuumcsomagolt, hagyományos vagy gyorspácolt - csak néhány szempont a teljesség igénye nélkül, mi mindent érdemes figyelembe venni a húsvéti sonka vásárlásakor. A csomagoláson feltüntetett információkat is tüzetesen el kell olvasni felhasználás előtt.

Hogyan lett egy Nyugaton tanult bankár Putyin amerikai nyitásának kulcsembere?

Húsvét előtt úgy tűnt, hogy hiába Donald Trump amerikai elnök igyekezete, nem jön össze a jelképes határidőre a 30 napos ukrajnai tűzszünet. Viszont a háttérben tovább folytatódott az amerikai–orosz enyhülés, amelynek egyik meghatározó alakjává lépett elő egy korábban szürke illetékes, Kirill Dmitrijev, az Orosz Külföldi Befektetési Alap vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.17. csütörtök, 18:00
Porogi András
történész, a Toldy Ferenc Gimnázium igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 16. 20:47
×
×
×
×