eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Több témáról is beszélt Theresa May az iráni elnökkel

Nagy-Britannia és európai szövetségesei tartják magukat az iráni nukleáris fejlesztési program korlátozásáról kötött többhatalmi megállapodáshoz - közölte vasárnap Theresa May brit miniszterelnök Haszan Róháni iráni elnökkel.

A Downing Street vasárnap esti tájékoztatása szerint May telefonos megbeszélést tartott Róhánival, akinek megerősítette: a brit kormány európai partnereivel együtt továbbra is "szilárd elkötelezettséggel" törekszik az Iránnal kötött egyezmény érvényben tartására.

A londoni kormányfői hivatal beszámolója szerint Theresa May kifejtette azt a véleményét is az iráni államfőnek, hogy Nagy-Britannia és Irán nemzetbiztonsági érdekeit egyaránt szolgálja a megállapodás fenntartása.

A brit miniszterelnök a szóvivői tájékoztatás szerint üdvözölte, hogy Haszan Róháni szintén nyilvánosan elkötelezte magát a szerződésben foglalt feltételek teljesítése mellett. Theresa May hozzátette: alapvető fontosságú, hogy Irán továbbra is teljesítse a megállapodásból eredő kötelezettségeit.

May ugyanakkor egyértelművé tette a telefonos megbeszélés során azt is, hogy Nagy-Britannia elítéli az izraeli fegyveres erők ellen végrehajtott iráni rakétatámadásokat, és felszólította Iránt, hogy tartózkodjék a további támadásoktól, mivel a térség békéjének és biztonságának megteremtése végett fontos a provokációk elkerülése.

Theresa May előzőleg, péntek este telefonon tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel is, akinek szintén megerősítette azt a hivatalos brit álláspontot, hogy Nagy-Britannia európai szövetségeseivel együtt tartja magát az iráni nukleáris megállapodáshoz.

May felvetette Trumpnak az Iránban üzleti tevékenységet folytató európai cégek elleni esetleges amerikai szankciók potenciális hatásait is. A brit miniszterelnök és az amerikai elnök megállapodott arról, hogy stábjaik tárgyalásokat kezdenek e kérdésről.

Donald Trump kedden jelentette be, hogy az Egyesült Államok kilép az iráni atomprogram korlátozásáról 2015-ben kötött megállapodásból. Trump bejelentése óta a brit kormány az egyezményt aláíró többi nyugat-európai hatalommal együtt többször is alig burkoltan követelte, hogy Washington tartózkodjék a megállapodás végrehajtását akadályozó lépésektől - vagyis a szankcióktól - az iráni egyezményben továbbra is részes országok ellen.

A legutóbbi diplomáciai üzenetekből kiolvasható, hogy London, Párizs és Berlin megpróbál nyomást gyakorolni Washingtonra az Irán elleni újabb szankciók elkerülése érdekében is. Az egyezményt aláíró három nyugat-európai hatalom vezetőinek Londonban kiadott minapi közös közleménye úgy fogalmazott, hogy biztosítani kell az iráni népnek azokat a gazdasági előnyöket, amelyek a nukleáris program korlátozásáról kötött megállapodáshoz kapcsolódnak.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×