eur:
411.04
usd:
394.53
bux:
79365.5
2024. november 22. péntek Cecília

Az amerikai külügyminiszter a fogva tartott amerikaiakról tárgyal Phenjanban

A Politico című lap szerint Mike Pompeo amerikai külügyminiszter az Észak-Koreában fogva tartott három amerikai szabadon bocsátásáról tárgyal Phenjanban.

A lap információi szerint az amerikai diplomácia vezetője a tárgyalások utolsó szakaszához érkezett, a Fehér Ház azonban nem kívánta kommentálni ezt az értesülést.

Donald Trump elnök kedden, az iráni atomalku felmondásának bejelentésekor közölte újságírókkal, hogy Mike Pompeo úton van Észak-Koreába. Arra a kérdésre azonban, hogy vajon Pompeo "hazahozza-e az amerikaiakat", az elnök kitérő választ adott. "Nemsokára meglátjuk" - fogalmazott. Hozzátette: a tervek készen állnak, a kapcsolatrendszer épül, remélhetőleg megállapodás is lesz.

A repülőgépen vele utazó újságíróknak Mike Pompeo kifejtette, hogy látogatásán a Trump-Kim csúcstalálkozót készíti elő. (Kim Dzsong Un Észak-Korea vezetője.)

Mike Pompeo megismételte, hogy Washington mindaddig nem oldja fel az Észak-Korea ellen hozott szankciókat, amíg Phenjan véglegesen fel nem számolja nukleáris és rakétaprogramját. Elmondta azt is: Phenjanból semmiféle jelzés nem érkezett arra vonatkozóan, hogy szabadon bocsátanák a három amerikai állampolgárt, de reméli, hogy az észak-koreai vezetők "helyesen cselekszenek majd". A külügyminiszter elmondta azt is, hogy 17 hónap óta tárgyalnak erről Észak-Koreával. "Most ezt ismét megbeszéljük" - fogalmazott Pompeo és nagyszerű gesztusnak tartaná, ha Észak-Korea szabadon bocsátaná az amerikaiakat.

A három, észak-koreai származású, de amerikai állampolgár egyikét, Kim Dong Chult 2015-ben tartóztatták le és kémkedés vádjával tízévi kényszermunkára ítélték, a másik két amerikait - Kim Hak Songot és Tony Kimet - pedig tavaly tartóztatták le és vetették börtönbe, miután a phenjani kormány "ellenséges cselekedetekkel" vádolta meg őket. A Reuters brit hírügynökség és dél-koreai lapok információi szerint a három amerikai férfit nemrégiben elszállították a munkatáborból, és jelenleg kórházban kezelik őket, amit elemzők a várható szabadon bocsátás jeleként értékelnek.

A múlt héten Rudy Giuliani, New York volt polgármestere és Trump jogászcsapatának legújabb tagja Twitter-bejegyzésben közölte, hogy "jó az esély arra, hogy a foglyokat az elkövetkező néhány napban szabadon bocsátják", ám néhány nap múlva ezt vissza kellett vonnia.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×