eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Rákapcsol a NASA - itt az új küldetés

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA fokozza erőfeszítéseit a Naprendszeren kívüli bolygók felkutatására.

A tervek szerint exobolygó-kereső és csillagszeizmológiai űrfotometriai (TESS) műholdat indítanak április 16-án a floridai Cape Canaveralból a SpaceX vállalat Falcon 9-es hordozórakétájával.

A küldetés két évig tart és 337 millió dollárba kerül.

A program célja folytatni a Kepler-űrteleszkóppal végzett munkát, amelynek keretében az elmúlt húsz évben mintegy 3500 exobolygót dokumentáltak, forradalmasítva az űrtudomány eme új területét.

A NASA arra számít, hogy a TESS-szel sikerül majd rábukkanni több ezer, korábban ismeretlen világra, amelyekből több száz lehet a Földdel azonos méretű vagy legfeljebb kétszerakkora bolygó.

Úgy vélik, hogy az ilyen világokban sziklás felületeket vagy óceánokat találnak, amelyek ígéretes helyszínei lehetnek az élet kialakulásának, szemben az olyan gázbolygó óriásokkal, mint a Jupiter vagy a Neptunusz.

A csillagászok bíznak abban, mintegy száz további kőzetbolygóra lelnek, amelyeket vizsgálhatnak.

Az újabb küldetésben 60 napig tart majd, hogy a műhold elérje azt az elliptikus pályát, amelyen két és fél hetente elhalad a Föld és a Hold között, miközben vizsgálatait végzi.

A Kepler-űrtávcső helymeghatározó rendszere 2013-ban, az indítás után négy évvel elromlott, bár a tudósok megtalálták a módját, hogy üzemképes maradjon, időközben azonban szinte kifogyott az üzemanyaga.

Paul Hertz, a NASA asztrofizikai részlegének igazgatója szerdai tájékoztatóján újságíróknak kijelentette, kiváló az időzítés ahhoz, hogy a TESS-t útjára bocsájtásával a Naprendszerünkön kívüli bolygókat keressék, és elgondolkozzanak azon, mit is jelent ez az élet számára az univerzumban.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×