eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Eljött Juncker ideje?

Eljött Juncker ideje?

A mostani bolgár uniós elnökség idején döntés születhet a Dublini reformról, ám ez nem feltétlenül kedvező fejlemény Budapestnek – mondta Gyévai Zoltán. A Bruxinfó főszerkesztője az InfoRádiónak beszélt arról a brüsszeli vélekedésről is, hogy a következő fél év nem elsősorban Szófia, sokkal inkább Juncker elnöksége lesz.

A bolgárok újra feltették az európai térképre a nyugat-balkáni térséget – hangsúlyozta Gyéva Zoltán. Az Európai Bizottság nagy bővítési javaslata tavaszra készül el, amelynek várhatóan része lesz a térség országainak csatlakozását lehetővé tevő kritériumrendszer és ütemterv. Szerbiának és Montenegrónak felsejlik egy 2025-ös dátum – emelte ki a Bruxinfó főszerkesztője.

A szófiai uniós elnökség fő célja a túlélés

– hangsúlyozta a szakértő. Ugyanis Bulgária sem az eurózónának sem a schengeni övezetnek nem része. A bolgároknak azonban célja lehet még, hogy az elnökséget kihasználva megnyissa az utat a schengeni csatlakozáshoz – tette hozzá. Igyekeznek azt erősíteni, hogy példát mutattak a külső határ őrzésben, hiszen a török-bolgár határ is kerítéssel védett.

Egyesek úgy tartják, hogy az ország közigazgatása nincs felkészülve az elnökségi feladatok ellátására, de támaszkodni tud az Európai Bizottságra és a Tanács főtitkárságára. Éppen ezért sokan úgy vélik, hogy igazából ez Juncker elnöksége lesz, és a Bizottság könnyebben fogja tudni a saját érdekeit érvényesíteni – emelte ki Gyévai Zoltán.

További részletek az InfoRádió Brüsszeli hét című magazinműsorában, szerdán, új időpontban: este nyolc órától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×