eur:
413.13
usd:
403.34
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia

Átadták a Nobel-díjakat

Átadták vasárnap Stockholmban és Olsóban az idei Nobel-díjakat a kitüntetetteknek.

A megosztott fizikai Nobel-díjat az amerikai Rainer Weiss, Barry Barish és Kip Thorne, a megosztott kémiai Nobel-díjat a svájci Jaques Dubochet, a német-amerikai Joachim Frank és a brit Richard Henderson, a megosztott orvosi és élettani Nobel-díjat Jeffrey Hall, Michael Rosbash és Michael Young amerikai tudósok, az irodalmi Nobel-díjat Kazuo Ishiguro brit regényíró, valamint a közgazdasági Nobel-emlékdíjjal kitüntetett Richard Thaler amerikai professzor a stockholmi hangversenyteremben vette át a svéd uralkodópártól a nekik járó emlékérmet, a diplomát és a 9 millió svéd koronáról szóló csekket.

Az átadási ünnepségen mondott beszédében Carl-Hendrik Heldin, a Nobel-alapítvány elnöke azt hangsúlyozta, hogy a tudományos, kulturális és gazdasági haladásnak hála "olyan társadalmaink vannak, amelyekben az emberek olyan életet élnek, amilyent óhajtanak, és olyan szinten, amelyet még soha sem látott a világ". Az elnök ugyanakkor utalt arra is, hogy az alapvető emberi jogokat még mindig nem tartják mindenhol tiszteletben, például a mianmari rohingja kisebbség esetében.

Norvégia fővárosában, Oslóban a Nemzetközi Kampány az Atomfegyverek Felszámolásáért (ICAN) nevű nem kormányzati szervezet (NGO) nevében Beatrice Fihn, az ICAN igazgatója vette át a Nobel-békedíjat.

Előző nap tartott sajtótájékoztatóján az atomháborús retorikájuk visszafogására és a nukleáris csapás elkerülését célzó tárgyalásokra szólította fel az Egyesült Államokat és Észak-Koreát.

A világ több száz NGO-jának ernyőszervezeteként működő, genfi székhelyű ICAN globális kampányával ráirányította a figyelmet arra, milyen katasztrofális következményekkel járhat az atomfegyverek bevetése, kiemelkedő erőfeszítéseket tett az atomfegyverek globális és teljes betiltásáról szóló nemzetközi szerződés megkötéséért.

Az idén júliusban 122 ország által megkötött történelmi szerződés jelentőségét csökkenti ugyanakkor, hogy a szerződést a világ jelenlegi kilenc atomhatalmának egyike sem írta alá.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×