eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó

Tüntetnek az oktatás nyelve miatt Lettországban

Több százan tiltakoztak csütörtökön a lett fővárosban, Rigában a Karlis Sadurskis lett oktatás- és tudományügyi miniszter által több hete előterjesztett reformjavaslat ellen, amelynek értelmében a nemzetiségi iskolák három éven belül fokozatosan áttérnének csaknem minden tantárgy lett nyelven történő oktatására.

Csütörtökön "Fénysugár a sötétség ellen" jelmondat alatt több százan vonultak az oktatás- és tudományügyi minisztérium épületétől a kormány székházához. A résztvevők kezében olyan feliratok voltak láthatóak, mint "El a kezekkel az orosz iskoláktól", "Nem a gyerekeink asszimilációjára", "Az anyanyelven történő oktatás alapvető emberi jog", "A szuverén hatalom a népé. Mi vagyunk a nép! Mi döntünk!", "Megállj a népirtásnak!", és "A kormány célja - minél rosszabb, annál jobb".

A tiltakozó felvonuláson az iskolások és szüleik mellett részt vettek az Orosz Iskolavédelmi Törzs, a Lettországi Orosz Szövetség párt, az Emberi Jogok Lett Bizottsága, a Lettország Orosz Közössége és a Lett Antifasiszta Bizottság nevű szervezetek aktivistái is. A tüntetők az "El a kezekkel az orosz iskoláktól!" jelmondatot skandálták a felvonulás alatt.

Karlis Sadurskis néhány hete olyan reformjavaslatot terjesztett elő, amelynek értelmében a nemzetiségi iskolák három éven belül fokozatosan áttérnének csaknem minden tantárgy lett nyelven történő oktatására. A tervezetet a lett kormánykoalíció támogatta, és a lett államfő is a tantárgyak lett nyelven történő oktatására való fokozatos áttérés mellett szállt síkra a nemzetiségi iskolákban. Juris Jansons lett emberi jogi ombudsman pedig kijelentette: már régen át kellett volna térniük a lett nyelvű oktatásra a Lettországban működő nemzetiségi iskoláknak.

Ennek értelmében az ország legnagyobb nemzetiségéhez, az oroszhoz tartozó diákok csak a saját anyanyelvüket, az irodalmat, valamint a kultúrával és történelemmel kapcsolatos tantárgyakat tanulnák anyanyelvükön. Lettországban, ahol a népesség csaknem egyharmada orosz anyanyelvű, az orosz nyelvet idegen nyelvként tartják nyilván.

A balti országban már volt egy ehhez hasonló kezdeményezés 2004 őszén, amely végül tömegtüntetésekhez vezetett. Ennek nyomán kétnyelvű oktatási rendszert vezettek be, amelynek értelmében az orosz nemzetiségi középiskolákban a tantárgyaknak 40 százalékát lehet orosz nyelven tanítani.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×