A külpolitikai szakértő szerint áttörésre azonban nem lehet számítani ebben a kérdésben. „Az a sajnálatos tapasztalata az utóbbi éveknek, hogy a hasonló volumenű tömegmészárlások után sem sikerül érdemben korlátozni a fegyvertartás kérdését.” – mondta el az InfoRádiónak. Sőt, most is van a Kongresszus előtt egy törvényjavaslat, mely megkönnyítené a hangtompítók beszerzését.
A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy – bár az európai sajtóban csak a hétfőihez hasonló, sok halálos áldozatot követelő esetek jelennek meg – az elmúlt évben több mint ötszáz hasonló mészárlás történt az Egyesült Államokban.
„A fegyverlobbi nem csak a republikánusokat, hanem sok esetben a demokratákat is támogatja”
– magyarázta el Ugrósdy, hogy miért vannak nehéz helyzetben azok, akik a fegyvertartás szigorításáért harcolnak.
A hétfői merényletet elkövető nyugdíjas férfi szállodai szobájában 16 fegyvert (köztük rendőrségi páncélt is átütő puskákat) és nagy mennyiségű lőszert találtak. Felmerült a kérdés: az automata fegyverek szinte teljes tilalma ellenére hogyan juthatott pusztító fegyverekhez a tömeggyilkos?
A USA Today cikke szerint a Stephen Paddock által használt fegyverek könnyedén és legálisan beszerezhetők Nevadában. Az államban semmilyen engedély nem szükséges ahhoz, hogy valaki puskát vagy kézifegyvert vegyen, sőt bejegyzett és a szövetségi állam által engedélyeztetett automata fegyverek és hangtompítók is megvásárolhatók, holott ezek más államokban be vannak tiltva.