Az ügyről elsőként beszámoló ARD közszolgálati televízió szerint a Baloldal (Die Linke) nevű ellenzéki párt egy szövetségi parlamenti (Bundestag-) képviselőjének írásbeli kérdésére adott kormányzati válaszban az áll, hogy
április 11. óta nem küldik vissza Magyarországra mindazokat a menedékkérőket, akik ott léptek be az EU területére,
holott a menekültügyet európai szinten szabályozó dublini rendelet főszabályként előírja, hogy abban az államban kell lefolytatni a menekültügyi eljárást, amelyben regisztrálták a kérelmező belépését az EU, illetve a menekültügyi együttműködésben résztvevő európai országok alkotta területre.
Az EU-ba Magyarországon belépett menedékkérőket azért nem küldik vissza, mert nem nem megfelelőek a menedékkérők magyarországi elhelyezésének körülményei - indokolták a döntést.
Az ARD egy júniusi összeállítása szerint 2015-ben 193 menedékkérőt küldtek vissza Németországból Magyarországra. Tavaly ez a szám 293, az idei első négy hónapban pedig 28 volt.
A visszaküldés gyakorlatát "elismert nemzetközi szervezetek" jelentései, valamint az Európai Bizottságnak a magyar menekültügyi rendszer működéséről szóló bírálatai miatt kezdték felülvizsgálni - áll az ARD tagesschau.de című hírportálján megjelent összeállításban.
A Berliner Morgenpost című lap éppen április 11-én arról írt, hogy a német kormány "aggódik" a jogszabályi változások révén előállt magyarországi menekültügyi helyzet miatt. Ezért a szövetségi belügyminisztérium egy április 6-i keltezésű utasításban elrendelte, hogy a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) csak akkor küldhet vissza menedékkérőket Magyarországra az európai uniós - úgynevezett dublini - menekültügyi rendszer keretében, ha a magyar hatóságok minden egyes esetben garantálják az uniós előírások betartását az elhelyezést és a menekültügyi eljárást illetően.
Ilyen garanciavállalás nélkül a BAMF nem adhat át menedékkérőket a magyar hatóságoknak - áll az utasításban.
A szövetségi belügyminisztérium egy szóvivője német hírportálok jelentései szerint elmondta, hogy a BAMF-nak újabb utasításig minden egyes esetben biztosítékot kell kérnie a magyar hatóságoktól arról, hogy az adott menedékkérőt a menedékkérők elhelyezéséről szóló EU-s irányelv előírásainak megfelelően szállásolják el, és menedékjogi kérelmét a menekültügyi eljárásról szóló EU-és irányelvnek megfelelően dolgozzák fel.
Ilyen biztosítékok hiányában nem lehet átadni menedékkérőket a magyar hatóságoknak - tette hozzá a szóvivő, megerősítve a Berliner Morgenpostban és a kiadóvállalat Funke médiacsoport többi napilapjában megjelent beszámolót.