eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály

Besokallt a háborús bűnöket vizsgáló ENSZ-bizottság tagja

Carla del Ponte, az ENSZ Szíriai Vizsgáló Bizottságának egyik tagja azt mondta vasárnap, hogy lemond megbízatásáról, mivel a világszervezet Biztonsági Tanácsától várt politikai támogatás elmaradása lehetetlenné tette munkájukat.

A 70 éves Carla del Ponte, aki a Ruandában és a volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűntettek ügyében is a vád képviselője volt, az SDA svájci nemzeti hírügynökség jelentése szerint a Locarnói Filmfesztivál alkalmából rendezett panelbeszélgetések egyikén azt mondta, hogy már előkészítette felmondólevelét.

"Távozom ebből a bizottságból, amely semmilyen politikai szándék támogatását nem élvezi" - mondta del Ponte, hozzátéve, hogy ilyenformán az ő szerepe a testületben is csak egy "alibi". "Nincs hatalmam, amíg a Biztonsági Tanács tétlen marad" - panaszkodott.

Del Ponte egykori svájci főügyész 2012 szeptemberében csatlakozott a világszervezet Emberi Jogi Tanácsa által létrehozott, független szakértőkből álló testülethez, amely rögzíti az olyan incidenseket, mint például a vegyifegyver-támadások, az iraki jazidi népcsoport ellen elkövetett népirtás, az ostromlott települések ellen alkalmazott taktikák vagy a segélykonvojok bombázása.

A vizsgálóbizottság nyilatkozatban reagált del Ponte szavaira, azt állítva, hogy az ügyésznő már júniusban tájékoztatta kollégáit arról, hogy a közeli jövőben távozik a testületből. A bizottság egyúttal hangsúlyozta, hogy folytatják a vizsgálataikat.

"Kötelességünk folytatni a testület munkáját az emberiség által ismert legsúlyosabb jogsértések és nemzetközi bűncselekmények számtalan szíriai áldozatának nevében" - áll a nyilatkozatban.

Del Ponte távozásával csak két tagja marad a bizottságnak, a brazil Paulo Pinheiro és Karen Koning AbuZayd az Egyesült Államokból. A 2011 augusztusában létrehozott vizsgálócsoport rendszeresen jelentést tett az emberi jogok megsértésének eseteiről, de többnyire süket fülekre találtak azok a felhívásai, hogy a szemben álló felek tartsák be a nemzetközi jogot.

Bár a világszervezet dolgozik rajta, hogy kinevezzen egy új testületet a vádemelések előkészítésére, egyelőre semmilyen jel nem utal arra, hogy bíróságot állítanának fel a hat és fél éve tartó szíriai háború bűnöseinek elítélésére, vagy akár csak arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) jogkörébe szándékozna utalni ezeket a Szíriában elkövetett háborús bűntetteket.

Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×