Enrique Pena Nieto elnökkel Mexikóvárosban tartott találkozóján Merkel azt mondta, a történelem tanulsága szerint a migrációs nyomások csak akkor oldódtak meg stabilitást biztosító módon, amikor birodalmak jól kijöttek a szomszédaikkal.
"Falak emelése és bezárkózás nem fogja megoldani a problémát" - szögezte le a német kancellár, akire hazájában nagy nyomás nehezedik, amiért 2015-ben több mint egymillió menekült előtt nyitotta meg Németország határát.
A megoldás kulcsa az érintett térségek életszínvonalának és lehetőségeinek javításában rejlik - jegyezte meg.
Donald Trump a tavalyi elnökválasztási kampányát részben arra az ígéretre építette fel, hogy győzelme esetén falat épít az Egyesült Államok és Mexikó határára, amely megfékezi majd az illegális bevándorlást és a kábítószerek beáramlását.
Az elnökké választott Trump azóta visszavonta azt az ígéretét amely szerint a fal felépítésének árát Mexikóval fogja megfizettetni, és azt a törekvését is vissza kellett nyesnie, hogy az amerikai kongresszustól szerezze meg a határkerítés megépítéséhez szükséges forrásokat, miután a demokraták mellett a többségi republikánusok egy része is élesen bírálta a tervet.
Egy Trumppal fennálló másik ellentét ügyében Merkel és Pena Nieto közösen erősítették országaik elkötelezettségét a szabadkereskedelem mellett.
Latin-Amerika második számú gazdaságának elnöke kijelentette: országa biztosítani fogja a Mexikóban eszközölt külföldi befektetések védelmét az Észak-amerikai Szabadkereskedelmi Megállapodás (NAFTA) esetleges újratárgyalása során, amit Donald Trump amerikai elnök követel.
Trump többször is támadta Németországot és Mexikót az Egyesült Államokkal szemben meglévő kereskedelmi többletük miatt, és a NAFTÁ-ból való amerikai kilépéssel fenyegetőzött, amennyiben az Egyesült Államok nem tudja a megállapodást neki kedvező módon újratárgyalni.
Nagy német ipari konszerneknek - köztük olyan autógyártóknak, mint a Volkswagen, a BMW és a Daimler - gyáraik vannak Mexikóban és az Egyesült Államokban is.