A robbanás a Szennaja téri állomáson történt. Az első felvételeken, amelyeket a közösségi oldalakon osztottak meg, az látszik, hogy a metró egyik kocsijának ajtaja és belseje rongálódott meg. Több képen vérző sérültek fekszenek a metróállomás padlóján.
Három, majd nyolc metrómegállót lezártak - írta a Russia Today, és úgy értesült biztonsági forrásokból, hogy házilag készített pokolgép robbanhatott. Az Interfax szerint a robbanás 2-300 gramm trotil erejének felelt meg. Később lezártak minden szentpétervári metróállomást, és kiürítették a földalatti hálózatot.
A detonációt terrorcselekménynek minősítette az orosz Nyomozó Bizottság.
Segítség
A Külgazdasági és Külügyminisztérium kéri a Szentpéterváron tartózkodó magyar állampolgárokat, hogy amennyiben segítségre van szükségük, hívják azonnal a Szentpétervári Főkonzulátus ügyeleti telefonszámát: +7-812-999-0082.
Az orosz katasztrófavédelem egyik tisztségviselője az Interfax hírügynökséggel közölte, a detonáció akkor történt, amikor a metrószerelvény a Szennaja téri állomásról elindult a Tyehnologicseszkij Insztyitut állomás felé. A robbanás a szerelvény harmadik kocsijában következett be, miközben a szerelvény eleje már beért az alagútba. A robbanás nem okozott tüzet.
A metró kamerarendszere rögzítette a feltételezett elkövetőt, akinek köze lehet a hétfőn történt robbanáshoz - jelentette az Interfax orosz hírügynökség az ügyet ismerő, meg nem nevezett tisztségviselőre hivatkozva. Meg nem erősített jelentések szerint a metrószerelvény egyik kocsijában egy bőröndben hagytak robbanószerkezetet.
Az incidens okát hivatalosan nem közölték. A Rosszija 24 hírtelevízió jelentése szerint a hatóságok a nap folyamán több alkalommal is kutattak gyanús tárgyak után, és az egyik megállót ki is ürítették.
A rendkívüli helyzetek minisztériuma szerint tízen meghaltak, és legalább húszan megsérültek, köztük több gyermek is. A városvezetés szerint azonban legalább ötvenen szenvedtek sérülést a robbanásban, és legalább tízen vesztették életüket.
Negyvenegy mentőegység dolgozik a helyszínen, és már 25 sérültet, köztük egy gyermeket, szentpétervári kórházakban kezelnek.
A terrorellenes erők bizottsága szerint a robbanás két megálló, a Tyehnologicseszkij Insztyitut és a Szennaja tér között történt. Jelenleg a szövetségi biztonsági szolgálat (FSB) dolgozik a helyszínen.
A Fontanka című lap úgy értesült, hogy Vossztanyija téri állomáson is találtak egy fel nem robbant pokolgépet. A házilagos gyártású robbanószerkezetet sikerült hatástalanítani.
Közben Pulkovón, a szentpétervári repülőtéren és a moszkvai metróhálózaton is szigorították az ellenőrzést. A RIA Novosti szerint három moszkvai szerelvényt is kiürítetek, mert azonosítatlan csomagot találtak rajtuk.
A Facebook aktiválta a Safety Check alkalmazást, amelyen a túlélők jelezhetik, hogy biztonságban vannak.
A BBC azt írja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök éppen Szentpéterváron tartózkodik, és értesítették is a robbanásról. Az államfő részvétét fejezte ki az áldozatok családjának.
"A robbanás minden lehetséges okát keressük, beleértve a terrorizmust is" - mondta Vlagyimir Putyin.
A merényletre hét évvel és öt nappal a moszkvai metrórobbantások után került sor.
В Питере взрыв в метро pic.twitter.com/HZvq7tqwXd
— Philipp Kireev (@mynameisphiIipp) April 3, 2017
Видео с места события https://t.co/aU20w2HVTw pic.twitter.com/ULDiqD9B5H
— Эхо Москвы (@EchoMskRu) 2017. április 3.
Следователи начали работать на местах взрывов в метро в Петербурге https://t.co/aU20w2HVTw pic.twitter.com/rpDtld6HT8
— Эхо Москвы (@EchoMskRu) 2017. április 3.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!