eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília

Nagy feladat: stabil kormány és stabil ellenzék kellene

Bulgáriában a hétvégi előrehozott választást az eddig kormányzó Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért nevű párt nyerte. A jobbközép Európa-barát szervezetnek azonban koalíciós partnert kell találnia, nem szerezte meg ugyanis a parlamenti helyek abszolút többségét.

Bojko Boriszov nyolc éven belül harmadszor töltheti be a miniszterelnöki posztot.

Az egykori testőrből lett politikus pártja, a Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért a vasárnap megrendezett előrehozott választáson a szavazatok mintegy 33 százalékát szerezte meg.

Azért kellett 2013 óta immár harmadik alkalommal voksolást kiírni, mert a jobbközép miniszterelnök novemberi lemondott, miután az általa támogatott jelölt a tavaly őszi elnökválasztáson alulmaradt az ellenzéki szocialisták támogatta, oroszbarát Rumen Radevvel szemben.

A fő rivális most a második helyre csúszott, az ellenzéki Bulgáriai Szocialista Párt a voksok 27 százalékát szerezte meg – megduplázva eddigi parlamenti székei számát. A bekerülési küszöböt három másik szervezet haladta még meg, azonban ezek támogatása elmarad a két nagypártétól: az Egyesült Hazafiak elnevezésű nacionalista pártszövetség a szavazók kicsit több mint 9 százalékát szerezte meg, a török kisebbséget támogató Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért a voksok majdnem 9 százalékát, az Akarat nevű új populista párt valamivel több mint 4 százalékát kapta.

Bojko Boriszov este egyebek közt arról beszélt,

Bulgária látja el az uniós elnökséget januártól, emiatt is stabil kormányt kell létrehozni a következő hónapokban,

és egy stabil, felelősségteljes ellenzékre van szüksége az országnak. A helyzet nagyon bonyolult – mondta a politikus – de mindent meg kell tennünk a nemzet egyesítéséért. A választáson nyertes jobbközép párt a három kicsi közül választhat koalíciós partnert, a oroszbarát szocialistákkal kizárt a kompromisszum.

Kornélia Ninova, az oroszpárti baloldali szervezet vezetője is azt jelezte vasárnap este, ha a nyertes párt koalíciós partnernék kérné fel őket,

nemet mondanának.

Hiszen politikai elveik vannak, és a kampányban megfogalmazott programjuk szöges ellentétben áll a jobbközép párt elképzeléseivel.”

Elemzők szerint hosszú hetek, de az sem kizárt, hogy hónapok telnek majd el, mire Bulgáriában megalakulhat az új kormány. A mostani voksoláson nyertes Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért legvalószínűbb leendő partnerének a harmadik helyen befutott nacionalista pártszövetséget, az Egyesült Hazafiak elnevezésű szervezetet tartják. Velük, ha szűken is, de meglehet a 240 fős törvényhozásban a többség, hiszen a legnagyobb frakció 96 székéhez 27-et adnának a bevándorlás- és muszlimellenes politikusok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×