eur:
409.19
usd:
375.57
bux:
74449.43
2024. november 5. kedd Imre

Dollármilliókat is kaphatott az oroszoktól Trump első kampányfőnöke

Donald Trump amerikai elnök első kampányfőnöke, Paul Manafort a Vlagyimir Putyin orosz elnök támogatójának számító egyik oligarcha, Oleg Deripaszka megbízására is dolgozott, mielőtt szerepet vállalt volna Trump elnökválasztási kampányában - jelentette szerdán az AP amerikai hírügynökség.

Az AP szerint Oleg Deripaszka dollármilliókat fizetett Manafortnak, hogy segítse az orosz kormány érdekeinek érvényesítését. A hírügynökség Washingtonban, Moszkvában, Kijevben és New Yorkban próbálta meg felgöngyölíteni Manafort tevékenységét.

A tanácsadó 2006-ban évi tízmillió dolláros szerződést kötött Deripaszkával, s üzleti kapcsolataik egészen 2009-ig fennmaradtak. 2005 júniusában Paul Manafort például olyan stratégiai tervet terjesztett elő a mágnásnak, amelyben javaslatot tett az Egyesült Államokban, Európában és egyes volt szovjet tagköztársaságokban hozandó politikai és a gazdasági döntések, továbbá a sajtó befolyásolására.

Az AP birtokába jutott egyik feljegyzés szerint az amerikai tanácsadó úgy fogalmazott: "nagy szolgálatot ajánlunk, amellyel az orosz kormányzat a politikáját mind belföldön, mind külföldön újrapozícionálhatja".

A Fehér Ház szóvivője, Sean Spicer azonnal reagált a szerdán nyilvánosságra került információkra.

"Botorság volna azt sejtetni, hogy az elnök tudta, kik voltak Manafort tíz évvel korábbi ügyfelei"

- szögezte le, és megjegyezte, hogy az AP terjedelmes riportjában sok a pletyka és a nem bizonyított állítás is. Sean Spicer emlékeztetett arra is, hogy Manafort jóval korábban dolgozott az orosz milliárdosnak, minthogy elszegődött Donald Trump kampányához.

Az AP hírügynökség által közzétett feljegyzésekből és nemzetközi pénzátutalásokból azonban nem derül ki, hogy az amerikai tanácsadó konkrétan mennyit és mit is dolgozott az orosz megbízónak.

Manafort, aki csak pár hónapig volt Trump kampánymenedzsere, szerdán elismerte, hogy valóban üzleti viszonyban állt Oleg Deripaszkával, de azt állította, hogy munkája nem az orosz kormány érdekeit, s általában sem az orosz érdekeket szolgálta.

A tanácsadó leszögezte: készen áll találkozni azokkal, akik szerinte komolyan vizsgálni akarják korábbi megbízatásait.

Az AP összeállítása két nappal azt követően került nyilvánosságra, hogy a képviselőház hírszerzési bizottságának hétfői meghallgatásán James Comey, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatója először erősítette meg nyilvánosan, hogy az FBI vizsgálatot folytat a Donald Trump kampánycsapata és Oroszország közötti esetleges kapcsolatokkal vagy akár összejátszással összefüggésben a tavalyi amerikai elnökválasztási kampányban. A meghallgatáson Manafort neve gyakran elhangzott, de Comey igazgató mindahányszor elhárította a konkrét válaszokat, és nem akart nyilatkozni arról, hogy folyik-e vizsgálat Manafort ellen.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×