2016-ban 844 ember kapta el a kanyarót, 2017-ben pedig már a 700-at is meghaladta a kanyarós megbetegedések száma március közepéig.
Ez több mint háromszoros emelkedés a tavalyi év hasonló időszakához képest.
A kanyarós betegek többsége 15 és 39 év közötti, az esetek nagy részét Torino, Róma, Milánó és Firenze régiójában jegyezték fel.
Az egészségügyi minisztérium szerint a betegség azok között terjed, akik nincsenek beoltva a vírus ellen. A tárca rámutatott:
a jelenség hátterében nagyrészt az áll, hogy egyre növekszik azoknak a szülőknek a száma, akik nem hajlandók beoltatni a gyermekeiket
annak ellenére, hogy tudományos bizonyítékok támasztják alá a védőoltások hatékonyságát.
A kanyaró elleni oltás Olaszországban ingyenes, de nem kötelező. 2015-ben 85 százalékra csökkent a kanyaró ellen beoltott kétéves gyerekek aránya, miközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint 95 százalékos oltottsági arány szükséges ahhoz, hogy a járvány elkerülhető legyen.
A kanyaró az esetek többségében gyógyítható, nagyon ritkán előfordulhatnak halálos kimenetelű komplikációk.
A legutóbbi jelentősebb, 2002-es olaszországi kanyarójárvány óta 18 ezer regisztrált fertőzött közül 15-en haltak bele a betegség szövődményeibe.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) szerint az Európai Unióban Olaszország mellett még Belgiumban, Franciaországban, Németországban, Lengyelországban és Romániában terjed járványszerűen a kanyaró.