eur:
411.23
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Ez sokkoló hír lehet az Angliában dolgozó magyarok számára

A brit kormány akár márciustól felfüggesztheti az Európai Unión belüli szabad mozgás jogát – legalábbis az „újonnan érkezett” Európai Uniós állampolgárok számára. Erről írt brit kormányforrásokra hivatkozva a Telegraph című brit lap.

Theresa May brit miniszterelnök már attól a márciusi naptól fogva korlátozhatja egyes Európai Uniós polgárok belépését Nagy-Britanniába, amikor hivatalosan is bejelenti, hogy országa megkezdi az Európai Unióból történő kilépési tárgyalásokat.

A „válóper” kezdetén az „új EU-migránsok” szabad mozgását korlátoznák – azaz nekik már nem lenne joguk automatikusan állandó letelepedési jogot szerezniük az Egyesült Királyságban – erről értesült brit kormányforrásokból a Telegraph című lap.

Az „új érkezőkre” a brit kilépéstől kezdve korlátozások vonatkoznának, így például vízumért kellene folyamodniuk és korlátoznák a szociális segélyekhez való hozzáférésüket is.

A Telegraph szerint May várhatóan azt mondja, hogy a bejelentés dátuma előtt érkezett EU-migránsok jogait tiszteletben tartják, ha az Európai Unió más országaiban élő brit állampolgárok jogai sem csorbulnak. Az utóbbi időben azonban már többször előfordult, hogy évtizedek óta brit földön élő, sőt brit családi kötelékekkel rendelkező európaiakat értesítettek a hatóságok, hogy valószínűleg el kell hagyniuk az országot.

A gyakorlatban nehéz elképzelni, hogy a reptereken és kikötőkben hogyan szűrnék ki extra ellenőrzés nélkül a már régóta Nagy-Britanniában élő európaiakat azok közül, akik frissen érkeztek, azzal a céllal, hogy munkát vállaljanak.

A szigetország határain ugyanis nem pecsételnek bele semmit az EU-s állampolgárok útlevelébe, sőt személyi igazolvánnyal is be lehet lépni.

A Telegraph szerint May bejelentése március 15. körül várható, azután, hogy a kormány Brexit-törvényjavaslatát elfogadta a parlament. A felsőházban, a Lordok Házában a brit kormány kemény ellenállásra számíthat ugyanakkor. Nemcsak munkáspárti és liberális, de a konzervatív lordok is a már brit földön élő Uniós polgárok jogainak garantálását akarják.

A minőségi konzervatív lapnak tartott Telegraph néhány kommentelője erre felvetette, hogy ideje lenne megszűntetni a korábban a brit demokrácia és hagyomány részének tartott Lordok Házát.

A brit kormányfő most komoly ellentétbe kerülhet az EU többi, 27 tagállamát képviselő Brüsszellel, mert az csak a Brexit idejétől fogadná el a bevándorlás és beutazás korlátozását.

Brit kormányilletékesek azonban attól tartanak, hogy most kell lépni, különben Nagy-Britanniát elözönlik az EU-migránsok. „Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy fél Románia és Bulgária beutazik ide a Brexit előtt” – mondta egy kormányforrás a Telegraphnak.

Az egyik terv az, hogy az új EU-s bevándorlóknak ötéves munkavállalási engedélyt adnának, de nem járna nekik szociális juttatás erre az időszakra.

Brit miniszterek ugyanakkor azt is mondták: a fokozatosság elvét akarják követni és nem hirtelen korlátozni a jogokat, ami viszont ellentmond May miniszterlnök állítólagos tervének.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×