eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília

Illyés Zoltán: "Semmi esélye a bizalmatlansági indítványnak"

A Nemzetpolitikai Kutatóközpont munkatársa szerint semmi esélye sincs a román kormány ellen kezdeményezett bizalmatlansági indítványnak. Az előterjesztésről szerdán szavaz a bukaresti parlament.

Illyés Zoltán úgy látja, alábbhagyni látszik a lendület, de óvatosan kell ezt is érteni, hiszen egyrészt hétvégén szoktak lenni a legnagyobb tüntetések. A mostani hullámnál mindig vasárnapra hirdették a legnagyobb megmozdulásokat. A Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa hozzátette, másrészt vissza is vonta a kormány a vitatott rendeletet. A parlamentbe beterjesztették a közkegyelmi törvénytervezetet és a büntetőtörvénykönyv módosításáról sem tettek le végleg, tehát az indulatok még felcsaphatnak.

„Semmi esélye nincs a bizalmatlansági indítványnak”

- jelentette ki Illyés Zoltán.

A Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa ezt több okkal is magyarázta: az egyik, hogy Romániának még nincs elfogadott költségvetése 2017-re. Minden párt arra vár, hogy elfogadják a módosító indítványaikat. A kormánynak kényelmes többsége van; a két pártnak együtt 54 százalékos többsége van, amihez adódik a nemzeti kisebbségi frakció 17 tagja, így már 58 százalékos a többség és az RMDSZ sem döntötte még el, hogy megszavazza vagy nem a bizalmatlansági indítványt.

„Nem történhet olyan váratlan esemény, ami azt eredményezné, hogy ez a kormány most megbukhat.”

A szociáldemokrata párt a tüntetések inspirálóiként különböző szereplőkre mutogat, de Illyés Zoltán szerint ezek nem jogosak és inkább a demonstrációk hiteltelenítését és elsősorban a párt saját szavazótáborának stabilitását célozzák. Abban a körben elképzelhető, hogy hihetőek ezek a forgatókönyvek. Közvetlenül külföldi kormányt ugyan nem vádoltak meg, de a nemrég zajló választási kampányban a szociáldemokraták olyan hangokat engedtek meg maguknak, mint hogy: ne engedjük, hogy külföldi kancelláriákról kormányozzák az országot, és nem csak jegyzetelni járunk majd a nagykövetségekre. Ezek leginkább az Egyesült Államok felé irányultak, jelezve, hogy túlságosan beavatkozik a romániai belpolitikába – tette hozzá a Nemzetpolitikai Kutatóintézet munkatársa.

„Ezt a hangulatot, ha nem is a szociáldemokraták, de a hozzájuk közel álló külpolitikusok megpróbálják kihasználni, most is ezeknek a túlrezgéseknek vagyunk tanúi. A szociáldemokraták elnöke már rendszeresen Soros Györgyöt véli felfedezni a tüntetések hátterében” - mondta Illyés Zoltán.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×