eur:
404.04
usd:
357.67
bux:
0
2025. május 1. csütörtök Fülöp, Jakab

Újra szabadlábon a Samsung-csoport vezetője

Elutasította egy dél-koreai bíróság csütörtökön a Samsung-csoport vezetőjének letartóztatását a Pak Gun Hje államfővel kapcsolatos korrupciós eljárásban. A konglomerátum részvényei erősödtek a döntés nyomán.

Li Dzse Jong, a konglomerátum 48 éves megbízott vezetőjének, a Samsung Electronics alelnökének letartóztatását hétfőn kezdeményezte az ügyészség. A 48 éves cégvezető ellen vesztegetés, sikkasztás és hamis tanúzás gyanújával folyik nyomozás.

Li csütörtökre virradóra még őrizetben volt, a bírósági döntés után elhagyhatta a fogdát.

A Samsung közleményben üdvözölte a bírósági döntést, és azt, hogy az ügyben folytatott nyomozás Li fogva tartása nélkül folytatódik.

A cégvezetőt azonban bármikor letartóztathatják, az ügyészség kérését elutasító bíró döntését azzal indokolta, hogy a nyomozás jelenlegi szakaszában nem szükséges vagy megalapozott a letartóztatás.

Pak Gun Hje tavaly októberben kirobbant korrupciós botrányának kulcsszereplője Csoj Szun Szi, az elnök közeli barátja. Csojt azzal a váddal állították bíróság elé, hogy beleszólása volt kormányzati és vezetői kinevezési kérdésekbe, holott semmilyen hivatalos tisztsége nem volt. Emellett jelentős összegeket sajtolt ki nagyvállalatoktól, köztük a Samsung Electronics-tól (több mint 36 millió dollárt, mintegy 10 milliárd forintot), s a pénzek két olyan alapítványhoz kerültek, amelyeket maga felügyelt, és amelyek az államfő politikai kezdeményezéseit szolgálták.

A gyanú szerint a Samsung azért utalt át összegeket Csojnak, hogy az állami nyugdíjalap támogassa a Samsung leányvállalatainak, a Samsung C and T és a Cheil Industries 2015-ös összeolvadását. A Samsung C and T legnagyobb részvényese az állam nyugdíjalap, a kisebbségben lévő többi részvényes pedig ellenezte a fúziót. Az összeolvadás révén Li Dzse Jong úgy tudta növelni befolyását a Samsung Electronicsban, hogy ne kelljen abban további részvényeket vásárolnia.

An Dzson Bom, az államfő koordinációs és politikai ügyekért felelős egykori tanácsadója kedden súlyos vádakkal illette Pak elnököt. Egyebek mellett azt mondta meghallgatásán, hogy miután az államfő személyesen találkozott Li Dzse Jonggal, a Samsung engedélyt kapott két leányvállalata összeolvadására. Nem sokkal később Li több millió dollárt utalt át a Csoj Szun Szil által irányított két alapítványnak.

A dél-koreai parlament december 9-én úgy döntött, hogy megindítja a Pak leváltását célzó eljárást, felfüggesztették őt tisztségéből, de a végső szót az alkotmánybíróságnak kell kimondania. Ha helybenhagyja a parlament döntését, azzal véglegessé válik Pak Gun Hje leváltása.

A Csoj ellen indított eljárásban az ügyészség bűnrészesként nevezte meg az államfőt, aki megbízatása megszűnéséig a törvények fölött áll, ezért nem indítható elleni bűnvádi eljárás. A Koreai Köztársaság megalakulása óta még soha nem fordult elő, hogy az ország elnökét bűncselekménnyel gyanúsítsák.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Speciális robotsebészet zajlik egy budapesti magánklinikán

Speciális robotsebészet zajlik egy budapesti magánklinikán

Mesterséges intelligenciát használó robot segítségével végeznek térd- és csípőprotézis műtéteket egy budapesti klinikán. A berendezéssel sokkal pontosabban tudják behelyezni az implantátumokat, így azoknak akár meg is duplázódhat az élettartama.

Megköttetett a nagy ukrán-amerikai kitermelési megállapodás

Az Egyesült Államok és Ukrajna aláírta az ásványkincsek kitermeléséről szóló partnerségi szerződést - jelentette be Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter helyi idő szerint szerdán. Február 28-ára már tervezték ugyanezt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.05. hétfő, 18:00
Szécsényi Bálint
az Equilor Befektetési Zrt.  elnök-vezérigazgatója
Donald Trump tovább szedheti az áldozatait: ellenfelei helyett a szövetségesei retteghetnek tőle?

Donald Trump tovább szedheti az áldozatait: ellenfelei helyett a szövetségesei retteghetnek tőle?

Nem unatkoznak mostanság az angolszász országok, egy héten belül háromban is választásokat tartottak vagy fognak tartani. Mint arról részletesen beszámoltunk, az Egyesült Királyságban ma rendeznek egy körzetben előrehozott parlamenti, illetve Anglia-szerte önkormányzati választást, mely során kiderülhet, hogy a felmérésekben az élre tört, Nigel Farage nevével fémjelzett Reform UK-nek sikerül-e a két nagy párttal szembeni elégedetlenséget szavazatokra váltani. Ha a jobboldali populista tömörülés ma megveri a Munkáspártot a Liverpool-közeli Runcorn parlamenti körzetében, és a konzervatívokat megveri a helyhatóságin, Farage még inkább a miniszterelnöki poszt várományosaként állíthatja be magát. Mindeközben Kanadában hétfőn a liberálisok harcoltak ki még négy évet az ország élén, annak ellenére, hogy januárban még a konzervatívok óriási tarolását jelezték előre a közvélemény-kutatások. Az egykori jegybankárból lett kormányfő, Mark Carney két embernek köszönheti a diadalt: népszerűtlenné vált elődjének, Justin Trudeau-nak, aki lemondott posztjáról, illetve Donald Trump amerikai elnöknek, aki továbbra is arra kényszerítené Kanadát, hogy az 51. amerikai állammá váljon. Bár ilyen fenyegetések nincsenek napirenden Ausztráliában, az ott szombaton esedékes parlamenti választásokba is bekavart az amerikai elnök, nem is kicsit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×