Infostart.hu
eur:
355.88
usd:
313.4
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Aedes mosquito sucking blood
Nyitókép: Noppharat05081977/Getty Images

Csak idő kérdése, mikor kezd itthon terjedni ez az újfajta láz

A dengue-láz vírusát terjesztő állatok már jelen vannak, a populációszámtól függ, mikortól lesznek itthoni eredetű fertőzések. A dalos szúnyog viszont már most terjeszti a nyugat-nílusi lázat. Mindezek miatt elkezdték a szúnyogok újabb, szisztematikus vírustesztelését, de egyelőre csak az ország kis részén.

"Itt nem az a kérdés, hogy megjelenik-e nálunk, vagy esetleg kialakulhat-e nálunk a dengue fertőzés, hanem csak az, hogy mikor. És ez elsősorban attól fog függni, hogy miként alakul a mi tigrisszúnyog-állományunk" – mondja Kurucz Kornélia, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Nemzeti Laboratóriumának kutatója a Qubit Kiszáradó síkság podcastjában.

Az ázsiai tigrisszúnyog az 1970-es években bukkant fel Európában, Magyarországon pedig először 2014-ben észlelték. Az invazív szúnyogfaj mára stabil populációkkal bír Magyarországon, ahol a globális felmelegedésnek köszönhetően egyre barátságosabb környezetben találja magát.

Ez a szúnyogfaj terjeszti a trópusi területeken a dengue-lázon kívül a csikungunya- és a zika-vírust is.

A dengue-láz már megjelent Európában, ugyanis 2024-ben Franciaországból 85, Olaszországból pedig 213 helyben megszerzett fertőzést jelentettek. Egy-egy behurcolt eset elindulhat, fertőzési láncot képezhet és helyi járvány alakulhat ki, ami nagyon jó intő jel azoknak az országoknak, ahol még nem terjedt el ilyen széles körben a tigrisszúnyog, mert tudják, hogy mire készüljenek – utalt Kurucz Kornélia arra, hogy csak idő kérdése, mikor kezdik itthon is terjeszteni a dengue-fertőzést a szúnyogok. (Egyelőre csak behurcolt esetekről tud a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ.)

A podcastból kiderül az is, hogy a szintén szúnyogok által terjesztett veszélyes kórokozó, a nyugat-nílusi vírus Magyarországon már közel 20 éve jelen van, hol alacsony, hol magasabb esetszámokkal. 2024-ben például 101 megbetegedést detektáltak. Bár a kórokozót, ami a fertőzöttek kevesebb mint egy százalékánál súlyos idegrendszeri megbetegedést válthat ki, elméletben a tigrisszúnyog is képes lenne terjeszteni, Kurucz szerint ez nem jellemző. Ehelyett

a vírus egy őshonos szúnyogfajon, a dalos szúnyogon keresztül adódik át az emberre.

Az egyre növekvő invazívfaj-populációk és a szúnyogok által terjesztett trópusi betegségek megjelenésének veszélye miatt a kutatók rendszeresen tesztelik különböző kórokozókra az általuk terepen gyűjtött példányokat. Emellett tavaly Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium invázióbiológiai részlege és az Ökológiai Kutatóközpont közös kezdeményezést indított, melynek célja egy új megfigyelőrendszer kiépítése, és a szúnyogok különböző kórokozókra, köztük a chikungunya-, a dengue- és a zika-vírusra kiterjedő szisztematikus, heti szintű szűrése, ami egyelőre csak Budapesten indult be.

A három inváziós szúnyogfajunk ezen kívül a kutyák szívférgességét tudja terjeszteni – ennek az állatokra veszélyes betegségnek az esetszáma évről évre növekszik, a gyógyítása pedig rendkívül költséges és nagyon nehéz is.

A teljes Aréna meghallgatható itt.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×