eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia

Ezért imádkozik az orosz pátriárka

Az erőszak és katasztrófák halálos áldozataiért való imára szólította fel a híveket Kirill, Moszkva és egész Oroszország pátriárkája üzenetében, amelyet szombaton a Rosszija 1 orosz hírtelevízió közvetített.

"Az emberi logikát nem engedik korlátai, hogy megértse az isteni elrendeltetést, de a válasz az imádságban rejlik" - mondta az orosz ortodox egyház feje üzenetében. Kirill pátriárka beszédében megemlékezett a török fővárosban az előző hónapban megölt Andrej Karlov orosz nagykövetről és az ugyancsak decemberben 92 utassal a fedélzetén a Fekete-tengerbe zuhant orosz katonai utasszállítóról.

Kirill pátriárka az ünnepi misét a Kreml tőszomszédságában fekvő moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban mutatta be.

Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz fővárostól 500 kilométerre északnyugatra fekvő Velikij-Novgorod egyik történelmi kolostorában vett részt a karácsonyi misén.

Az orosz államfő karácsonyi üzenetében az orosz ortodox egyház fontos társadalmi szerepét emelte ki. "Kibővíti az állami és társadalmi intézmények együttműködését az oktatásban, felvilágosításban és jótékonyságban, egyben erősíti a család intézményét és a felnövekvő nemzedék nevelését" - mondta Putyin.

Kirill pátriárka ultrakonzervatív értelmiséginek és egyben Putyin bizalmasának számít. Bírálói szerint az orosz ortodox egyház erősen összefonódott az állammal.

Az ortodox keresztények január 7-én ünneplik a karácsonyt, mert az ortodox egyházak a Julián-naptárhoz ragaszkodnak, így 13 nappal később ünneplik a karácsonyt a katolikus és a protestáns egyházaknál, amelyek a Gergely-naptárat követik.

A világ 300 millió ortodox kereszténye 14 egyházba tömörül, az orosz ortodox egyház közel 150 millió hívővel a legnagyobb.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×