A nevezetteknek mindössze egy töredéke ismert: köztük a légicsapások után a romok között halálmegvető bátorsággal életjeleket kutató Szíriai Polgári Védelem, más néven fehérsisakosok.
"Megmutatják, hogy nem mindig a kívülről jött fehér lovagok hajtják végre a legnagyobb hőstetteket, hanem gyakran a hazaiak" - mondta róluk Kristian Harpviken oslói békekutató.
A fehérsisakosok talán a legnépszerűbb jelöltek, akik mellett olyan nevek kampányoltak, mint George Clooney és Ben Affleck hollywoodi filmcsillagok.
Megfigyelők szerint a tengeren bajba jutott migránsok megmentői is kitüntetettek lehetnek idén. A Nobel-bizottság listáján állítólag a menekültválságban kiemelt szerepet játszó görög szigetek lakói és Susan Sarandon színésznő is szerepelnek.
A békekutatók szerint a nukleáris leszerelés is díjat érhet. Harpviken úgy gondolja, minden esélye megvan annak, hogy Ernest Moniz amerikai energiaügyi miniszter vagy Ali Akbar Szálehi, az iráni atomenergia-ügyi szervezet vezetője legyen a 2016-os kitüntetett.
Eredetileg Kolumbia számított biztos befutónak a szakértők körében, de miután a vasárnapi népszavazáson a választók jelentős része elutasította a kormány és a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) gerillái által aláírt békeegyezményt, amely egy több évtizedes konfliktus végére tett pontot, a dél-amerikai ország esélyei szertefoszlottak
A nyolcmillió svéd korona (nagyjából 256 millió forint) pénzdíjjal járó kitüntetés az egyetlen a Nobel-díjak között, amelyet nem Stockholmban, hanem Oslóban hirdetnek ki és adnak át. Az ünnepélyes díjátadásra december 10-én, a kitüntetést alapító Alfred Nobel halálának napján kerül sor a norvég fővárosban.