eur:
409.46
usd:
370.02
bux:
83392.57
2025. április 9. szerda Erhard

A boszniai szerbek megőriznék a "nemzeti ünnepük"-et

A boszniai szerbek a várakozásoknak megfelelően támogatták, hogy január 9-ét megtartsák saját "nemzeti ünnepük"-nek - jelentette be Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke vasárnap éjjel, miután a voksok közel egyharmadának összesítéséből kiderült: igennel szavazott a népszavazáson résztvevők 99,80 százaléka.

 "Most már tudjuk, hogy az állampolgárok megerősítették január 9-ét, és (...) nem akarnak lemondani erről a dátumról" - hangoztatta Dodik a boszniai Szerb Köztársaság Banja Luka-i parlamentjében tartott sajtóértekezletén.

Az első adatokból már korábban látszott, hogy az 1,22 millió szavazásra jogosult 56-60 százaléka ment el szavazni, így számszerűen érvényes lesz a köztársaság napjának kijelöléséről szóló népszavazás Bosznia-Hercegovina főként szerbek lakta országrészében.

Az országrészben annak ellenére tartották meg a vasárnapi referendumot, hogy a bosznia-hercegovinai alkotmánybíróság diszkriminatívnak és alkotmányellenesnek nevezte a kezdeményezést, és annak elhalasztását követelte. A testület ezt azzal indokolta, hogy az ünnep majdnem egybeesik az ortodox szerb karácsonnyal, így voltaképpen kizárja az ünneplésből a szintén az országrészben élő katolikus horvátokat és a muzulmán bosnyákokat.

Bakir Izetbegovic, a háromtagú boszniai államelnökség bosnyák tagja vasárnap kijelentette, nem maradhat következmények nélkül a népszavazás alkotmánybírósági tiltás ellenére történt megtartása. "Ez égbekiáltó példája a daytoni békeszerződés, az alkotmánybírósági döntések és a büntető törvénykönyv megsértésének" - hangsúlyozta, azt azonban nem tudta megmondani, milyen következményekre gondol.

Izetbegovic egyetértett elemzőknek azzal a véleményével, miszerint Milorad Dodik a népszavazással voltaképpen a boszniai intézményrendszer gyengeségét kívánta bizonyítani, és ezzel előkészíteni egy várhatóan 2018-as népszavazást, amikor a boszniai Szerb Köztársaság függetlenségéről dönthetnek majd az ott lakók.

Az Európai Unió, valamint az Egyesült Államok diplomatái ellenezték a referendumot, Szerbia és Horvátország sem támogatta, Oroszország viszont mellette állt.

A boszniai Szerb Köztársaságban január 9-ét tartják a köztársaság napjának, a boszniai szerbek ugyanis 1992. január 9-én próbáltak meg elszakadni Bosznia-Hercegovinától, ezt a törekvésüket azonban nem koronázta siker. Ugyanakkor ez volt az 1992-1995-ös boszniai háború egyik közvetlen kiváltó oka. A több mint százezer halálos áldozatot követelő háborút lezáró daytoni békeszerződés Bosznia-Hercegovinát két, nagy önállóságot élvező országrészre osztotta: a terület 51 százalékát kitevő, bosnyákok és horvátok lakta Bosznia-hercegovinai Föderációra és a többségében szerbek lakta boszniai Szerb Köztársaságra.

Címlapról ajánljuk
Elfogadták az uniós viszonvámok első körét, Magyarország nemmel szavazott

Elfogadták az uniós viszonvámok első körét, Magyarország nemmel szavazott

Az EU tagállamai szerdán többségi szavazással elfogadták az Európai Bizottságnak az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát.

Megalakulhat az új német kormány: megszületett a koalíciós megállapodás

Több mint hat hétig tartó egyeztetés után a CDU/CSU és az SPD között létrejött a megállapodás az új kormány megalakulásáról. Noha a tagság jóváhagyása mind a konzervatívok, mind a szociáldemokraták esetében még hátravan, immár bizonyos, hogy minden valószínűség szerint május elején a szociáldemokrata Olaf Scholzot a CDU elnöke, Friedrich Merz váltja fel a kancellári székben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.09. szerda, 18:00
Bán Mór
a Hunyadi-sorozat írója, televíziós szerkesztő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×