eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Pesszimizmus hatotta át Juncker beszédét

Senkire sem lehet ráerőltetni a szolidaritást - mondta az Európai Bizottság elnöke évértékelő beszédében. Gyévai Zoltán, a Bruxinfó főszerkesztője szerint ez akár azt is jelentheti, hogy a testület módosít a több ország által vitatott kötelező menekültelosztási javaslatán.

Jean-Claude Juncker beszédét áthatotta egyfajta pesszimizmus, rezignáltság, ami az EU jelenlegi állapotát tükrözi, hiszen az elmúlt egy évben a helyzet alig javult – mondta az Európai Bizottság elnökének az Európai Parlament előtt elmondott évértékelőjéről a Bruxinfo főszerkesztője.

Gyévai Zoltán kiemelte: a politikus konkrét javaslatokat is megfogalmazott annak érdekében, hogy felrázzák az EU-t jelenlegi tespedtségéből, illetve irányvonalat adjanak a bizottságnak.

„Juncker egyéves programot hirdetett, és ebben a csokorban mindenki számára volt üzenet, javaslat, de azt meglátjuk, hogy ezekből mi fog megvalósulni. Az ilyen ötletbörzéknek az a gyengéjük, hogy sok minden nem valósul meg belőlük” - vélekedett.

Az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a jelenleginél sokkal nagyobb szolidaritásra lenne szükség az EU-n belül. A menekültválságról szólva ugyanakkor elismerte, hogy a szolidaritásnak „szívből kell jönnie”, és azt nem lehet rákényszeríteni senkire. Gyévai Zoltán kiemelte: ezt lehet úgy is értelmezni, mintha engedményt tett volna.

További részletek az InfoRádió Brüsszeli hét című magazinműsorában hallhatnak szerda este hét óra után.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×