eur:
409.71
usd:
389.12
bux:
79096.82
2024. november 20. szerda Jolán

Phenjan lepszichopatázta a dél-koreai államfőt

Phenjan "pszichopatának" nevezte szerdán Pak Gun Hje dél-koreai államfőt, aki előzőleg egy tévébeszédben bírálta Észak-Korea nukleáris ambícióit, és országa önvédelmével indokolta az amerikai THAAD rakétavédelmi rendszer tervezett telepítését.

A KCNA észak-koreai hírügynökség "egy pszichopata mondotta ostobaságnak" minősítette Pak Gun Hje nyilatkozatát .

Észak-Korea júliusban válaszcsapással fenyegetőzött arra reagálva, hogy az Egyesült Államok és Dél-Korea megállapodott a THAAD típusú, korszerű amerikai rakétavédelmi rendszer dél-koreai telepítéséről.

A tervezett lépés aggodalmat kelt ugyanakkor Kínában is, amely szerint a rendszer az ő területét is fenyegeti, illetve súlyosbítja a Koreai-félszigeten kialakult helyzetet.

Az aggodalom eloszlatására kedden Pekingben tárgyalt Mark Milley amerikai tábornok, a szárazföldi hadsereg vezérkari főnöke, aki kínai kollégájának azt mondta, hogy a rakétavédelmi rendszer célja az észak-koreai fenyegetés elleni védekezés, és semmiképpen sem fenyegeti Kínát.

Dél-Korea és az Egyesült Államok az után kezdett el tárgyalni a THAAD telepítéséről, hogy Észak-Korea február elején nagy hatótávolságú ballisztikus rakétával végzett kísérletet, előtte pedig végrehajtotta negyedik föld alatti atomrobbantását is, megsértve az ENSZ Biztonsági Tanácsának tiltó határozatait.

A két Korea az ötvenes évek elején véres háborút vívott egymással, amelyet követően nem született békeszerződés köztük. Az Egyesült Államok azóta is jelentős katonai jelenlétet tart fenn Dél-Koreában.

Címlapról ajánljuk
Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

Tálas Péter: Putyin nagyon alacsonyra tette a nukleáris fegyverek bevetési küszöbét

A nukleáris doktrína módosítása inkább csak a stratégiai kommunikáció része az orosz vezetés részéről, az eszkaláció most nem tűnik valószínűnek – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont John Lukacs Intézetének egyetemi docense. Hozzátette: ha a helyzet nukleáris konfliktussá fokozódna, abba belebukna a Putyin-rendszer, márpedig az orosz elnök abban érdekelt, hogy a jelenlegi rezsim minél tovább hatalmon maradhasson.

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Lecsaptak az első ATACMS-rakéták Oroszországra, megváltozott az orosz nukleáris doktrína – Háborús híreink szerdán

Miután megkapta az Egyesült Államoktók az engedélyt, Ukrajna rögtön lecsapott nagy hatótávolságú ATACMS-rakétákkal Oroszország Brjanszki területén, ahol egy lőszerraktárat ért támadás. Később nagy hatótávolságú drónokkal is támadás érte Oroszországot, ezúttal a Voronyezsi területet. Oroszország eközben megváltoztatta nukleáris doktrínáját, ami több ponton is kiterjesztette az atomfegyverek bevetésének lehetőségét. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz–ukrán háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×