Egy sor felmérést hoztak nyilvánosságra csütörtökön, s valamenyi azt mutatja, hogy - eltérő arányban ugyan, de - Hillary Clinton előnye jelentős Donald Trump előtt, s nemcsak a pártkonvenció utáni átmeneti népszerűség-növekedésről van szó.
A pennsylvaniai Franklin & Marshall College közvéleménykutatása szerint Hillary Clinton 11 százalékkal vezet Donald Trump előtt: a demokrata elnökjelölt támogatottsága 49 százalékos, míg Trumpot csak a megkérdezettek 38 százaléka tartja elfogadható elnöknek. A Detroit News tévécsatorna Michigan állam szavazóit kérdezte, s a felmérés szerint a szövetségi államban a volt külügyminiszter 9 százalékkal vezet a New York-i üzletember előtt, a Masachusetts Intézet az északkeleti New Hampshire államban végzett közvéleménykutatást, s ott 15 százalékos Hillary Clinton előnye. A CNN/ORC 9 százaékos, a Fox televízió pedig napok óta 10 százalékos Clinton-előnyt jelez.
A kongresszusi politikusokkal, kampányokkal és választásokkal foglalkozó The Cook Political Report elemzője, Amy Walter szerint bár a demokrata elnökjelölt előnye robusztus, az eredmény még nem borítékolható, mégpedig azért, mert mindkét jelölt iránt erősek az ellenérzések és sok szavazó nem követi a kampány valamennyi fejleményét. Hillary Clintonnak - írja Amy Walter - meg kell szilárdítania mostani vezető szerepét.
Elemzők felteszik a kérdést: vajon Donald Trump képes lesz-e változtatni ezen a trenden, képes lesz-e visszaszerezni a vezetést Clintontól?
Chuck Todd, politikai elemző, az NBC főszerkesztője arra hívja fel a figyelmet: a republikánus kampánycsapatban elterjedt a nézet, miszerint a 70 éves Trump képtelen változtatni azon a magatartásán, amely az elnökjelöltségig röpítette őt.
Newt Gingrich volt házelnök - aki egy ideig Trump alelnökjelöltje is volt - a The Washington Postnak azt nyilatkozta Trumpról: "nem tud tanulni abból, amit nem tud, mert nincs tudatában annak, hogy nem tudja". A The Washington Post szerint egyébként a Republikánus Pártban kezd eluralkodni a pánik.