eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Kína kategorikusan elutasítja Hága döntését

Peking kategorikusan elutasítja a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság kedden kihirdetett döntését, és a Fülöp-szigetek által egyoldalúan kezdeményezett eljárást lezáró döntést semmisnek tekinti, amely rá nézve kötelező hatállyal nem rendelkezik.

A Kínai Népköztársaság kormánya közleményben tudatta, hogy a döntést nem fogadja el, a választottbíróság joghatóságát nem ismeri el.

Az ötpontos közlemény hangsúlyozza: Peking már a kezdetektől nyilvánvalóvá tette, hogy az eljárásban nem kíván részt venni, álláspontja szerint szuverenitást érintő kérdésben a hágai intézménynek nincs hatásköre állást foglalni. Kína szerint az eljárás ellentétes a nemzetközi joggal és a nemzetközi választottbírósági gyakorlattal.

A külügyminisztérium szerint Manila kezdeményezése rossz szándékú volt, nem a két ország közötti vita rendezését szolgálta, hanem Kína területi szuverenitásával összefüggő jogainak megkérdőjelezését. Ebben az értelemben a választottbíróság megsértette a nemzetközi törvényeket.

Az ENSZ Tengerjogi Egyezménye (UNCLOS) a tengeri határok kérdésében nem tesz lehetővé kötelező érvényű vitarendezést - állapítja meg a kínai közlemény. Mint utalt rá, Kína ezzel kapcsolatos jogának fenntartását 2006-ban írásban külön is deklarálta.

Peking úgy véli, hogy a választottbírósági határozat nem csak ellentétes az UNCLOS szellemével, de "súlyosan megsérti egy szuverén állam (Kína) törvényes jogait, igazságtalan és törvénytelen". "Kína szuverenitása és tengeri jogai semmilyen körülmények között nem sérülhetnek effajta döntések által" - hangsúlyozta.

Peking ezért kifejezte tiltakozását és kijelentette: sosem fogad el semmiféle követelést vagy lépést, amely ilyen döntéseken alapul.

A kínai kormány megismételte, hogy nem fogadja el a harmadik fél bevonásával történő vitarendezés semmilyen formáját, sem a "Kínára kiszabott" megoldásokat. A fennálló vitákat tárgyalásos úton és konzultációkkal kívánja rendezni, történelmi tényekre alapozottan, a térségi béke és stabilitás fenntartásával - olvasható a kínai külügyminisztérium közleményében.

Az Állandó Választottbíróság kedden kihirdetett állásfoglalása szerint Kína nem rendelkezik jogi alappal a Dél-kínai-tenger természeti kincseire vonatkozó történelmi hivatkozású követeléseihez. Megállapították: e "történelmi jogok" ellentétben állnak az UNCLOS-szal, továbbá azt is kijelentették, hogy Kína megsértette a Fülöp-szigetek szuverenitását a szigetország kizárólagos gazdasági övezetében.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×