eur:
411.08
usd:
394.01
bux:
79240.54
2024. november 22. péntek Cecília

30 ezer külföldi harcol a dzsihadista szervezet soraiban

Mintegy 30 ezer külföldi harcol az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet soraiban Irakban és Szíriában, és ezért egyre nő terrortámadások kockázata a származási országokban - közölte kedden az ENSZ Terrorellenes Bizottságának vezetője.

Jean-Paul Laborde rámutatott, hogy mivel az Iszlám Állam egyre több területet veszít, a külföldi dzsihadisták hazatérnek, méghozzá nemcsak Európába, hanem más országokba is, mint például Tunéziába és Marokkóba.

Laborde sürgette egy olyan szűrőrendszer felállítását az érintett országokban, amelynek segítségével különbséget lehet tenni az Iszlám Államtól visszatérő veszélyes és nem veszélyes harcosok nagy része között.

Az ENSZ-bizottság vezetője hozzátette: míg a nemzetközi közösség jogi eszközökkel küzd a terrorizmus ellen, a terrorszervezetek jóval rugalmasabbak és gyorsabban alkalmazkodnak a körülményekhez. Annak érdekében, hogy hasonló rugalmassággal tudjon a nemzetközi közösség fellépni a terrorizmussal szemben, olyan vállalatokkal kellene együttműködnie, mint a Google, a Twitter és a Microsoft, hogy a szólásszabadság megsértése nélkül lehessen nyomon követni a terroristákat a világhálón.

Laborde emellett felszólította a érintett országokat, hogy fokozzák az információcserét egymás között, ellenkező esetben nőni fog a terrorista cselekmények száma.

Az Iszlám Államhoz Irakban és Szíriában kétszer annyi külföldi csatlakozott 2015-ben mint az azt megelőző évben. Az Európai Unión belül Belgiumból, Franciaországból, Németországból és az Egyesült Királyságból csatlakoztak a legtöbben a dzsihadista szervezethez.

Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×