eur:
402.5
usd:
357.82
bux:
96788.51
2025. május 19. hétfő Ivó, Milán

„Kettészakadhat az Európai Unió”

A luxemburgi külügyminiszter szerint az Európai Unió halálához vezet, ha uniós kérdéseket népszavazással döntenek el egyes tagországok. Az évek óta látható folyamatok a közösség kettészakadását eredményezhetik – véli a tárcavezető.

„Azért csináljuk az egész népszavazást, hogy Brüsszelt meg tudjuk állítani” - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió reggeli műsorában a Kúria döntéséről, illetve a kötelező kvótáról tartandó népszavazásról.

A luxemburgi külügyminiszter Jean Asselborn az ARD német televízióban azt mondta a budapesti kormány terveiről: az Európai Unió "meghal", ha uniós kérdéseket népszavazással döntenek el.

A baloldali politikus szerint a magyar kormányfő "megnyerni ezt a referendumot", és ha Magyarország népszavazást tart, akkor talán más tagállamok is így tesznek, és – ahogy fogalmazott – "dobhatjuk a szemétdombra az Emberi Jogok Európai Egyezményét".

A luxemburgi külügyminiszter szerint a folyamatok abba az irányba mutatnak, hogy könnyen kettészakadhat a közösség formálisan is.

Jean Asselborn arról beszélt, ha az utóbbi tíz évben kibontakozott folyamatok tovább tartanak, kialakul egy "mag-Európa", és azon országok, amelyek nem akarnak ezzel a "sebességgel" haladni, kénytelenek lesznek a döntéshozatalban megelégedni egy "másmilyen jelentőséggel".

A kérdés szerinte nem elsősorban a menekültekről szól, hanem az Európai Unión belüli szolidaritásról. Úgy fogalmazott, el kell dönteni, hogy az unió "vonszolja-e magát tovább letargikusan", vagy új lendületet vesz, és ha egy ország azt mondja, hogy "nincs szüksége Schengenre, az euróra, a szabad mozgásra, a szolidaritásra, a strukturális- és kohéziós alapokra", akkor "zárt intézménnyé" lehet tenni az uniós tagállamok szövetségét – fogalmazott a luxemburgi külügyi tárca vezetője az MTI tudósítása szerint.

A nyilatkozatra Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter közleményben úgy reagált, a magyar kormány éppen azért kezdeményezett népszavazást az illegális bevándorlásról, hogy a magyar emberek döntsenek a sorsukról és ne a luxemburgi külügyminiszter. A magyar tárcavezető azt írta: "Jean Asselborn a megszokott pökhendiséggel másodrangú európainak minősíti azokat, akik nem értenek vele egyet".

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Donald Trump tárcsázza Vlagyimir Putyint - és ami utána jön
Tudósítónktól

Donald Trump tárcsázza Vlagyimir Putyint - és ami utána jön

Hogyan tovább az áttörés nélküli, közvetlen orosz-ukrán tárgyalások után? Hírek szerint Trump amerikai elnöknek fogytán a türelme Moszkvával szemben. Az európai vezetők, pedig eheti, Putyin orosz elnökkel tervezett hívása előtt még inkább erre terelnék.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Interkontinentális rakétát vetne be Moszkva, Putyin orosz áttörést vár idén a fronton – Ukrajnai háborús híreink hétfőn

Oroszország egy RSz-24-es Jarsz típusú interkontinentális rakétát akar kilőni a Szverdlovszk-régióból – jelentette nemrég az ukrán katonai hírszerzés, a HUR információi alapján a Reuters. A Bloomberg jelenése szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök magabiztosnak érzi magát azelőtt, hogy hétfőn telefonon beszélgethet majd Donald Trump amerikai vezetővel. Információk szerint azt várják az oroszok, hogy még ebben az évben teljesen elfoglalják a részben ellenőrzés alá vont négy délkele-ukrajnai megyét, de ez egyelőre nem látszik raálisnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×