eur:
402.8
usd:
372.11
bux:
88686.46
2025. április 1. kedd Hugó

George Clooney belülről bomlasztja a rendszert

Tüntetők várták a George Clooney filmszínész adománygyűjtő vacsorájára érkező Hillary Clinton demokrata párti elnökjelölt-aspiránst, akinek autóját egydollárosokkal dobálták meg, tiltakozásul a hatalmas összegű kampánypénzek miatt.

Hillary Clinton szombaton volt George Clooney és felesége, Amal Clooney, az ismert emberi jogi ügyvédnő adománygyűjtő vacsorájának vendége a házaspár Los Angeles-i villájában. A vacsorára szóló legolcsóbb belépőjegy fejenként 34 ezer dollárba, a legdrágább pedig házaspáronként 350 ezer dollárba került.

A díszvacsorán sztárok egész sora vett részt: Steven Spielberg filmrendező és felesége, Kate Capshaw színésznő, Jane Fonda színésznő, James Cameron rendező, Ellen DeGeneres televíziós személyiség, Jeffrey Katzenberg, a Dreamworks filmvállalat elnök-vezérigazgatója. A Clooney-házaspár egy nappal korábban, San Franciscóban is adománygyűjtő vacsorát rendezett Hillary Clintonnak.

A politikus azt a célt tűzte ki, hogy 2,5 milliárd dollárt gyűjt kampányára. A helyi sajtó becslése szerint a Clooney által szervezett két vacsora legalább 15 millió dollárral gyarapította a Clinton-kampány kasszáját.

Mindkét városban tüntetők fogadták a rendezvényre érkező Clintont. Ellenfele, Bernie Sanders vermonti szenátor hívei Los Angelesben tartottak látványosabb megmozdulást: egydolláros bankókat dobáltak Hillary Clinton autójára, miközben azt skandálták, hogy mennie kell.

Sanders élesen bírálta Clintont és vendéglátóját a vasárnap délelőtti televíziós politikai vitaműsorok egyikében. Az ABC televízióban - az amúgy a Clinton Alapítványt támogató - George Stephanopoulos műsorvezetőnek válaszolva megkérdőjelezte, hogy a Clinton kampányára nagy pénzadományokat gyűjtőknek közük van a Demokrata Párthoz, a párt szellemiségéhez, céljaihoz.

"A nagy kérdés az, hogy milyen jövő vár a Demokrata Pártra? Vajon a pénzgyűjtés és magának a pénzgyűjtésnek a módja a párt jövőjét tükrözi?" - tette fel a kérdést a szenátor, aki ismét leszögezte: az ő támogatói kispénzű emberek, akik átlagosan 27 dollárral támogatják kampányát.

Sanders újra felhívta a figyelmet arra, hogy Hillary Clinton a minimálbér emeléséről folyó országos vitában egyelőre kivár, megvárná, amíg az egyes szövetségi államok döntenek, és majd csak azt követően szorgalmazná a szövetségi kormány döntését.

"Ez a különbség a mi politikánk között. Én magasra emelem a mércét" - fogalmazott Sanders.

George Clooney az NBC televízió vasárnap délelőtti politikai vitaműsorának a Clinton ellen tüntetők pártját fogta a kampánypénzek kérdésében. Valószínűleg sokakat meglepett, amikor azt mondta: kedveli és támogatja Bernie Sanderst, és igazat ad a szenátor kampányának abban, hogy nem jó, ha a pénz ilyen nagy mértékben befolyásolja a politikát.

"Abszolút igazuk van, a Fehér Házért folytatott küzdelemben szemérmetlenül nagy pénzek forognak" - fogalmazott a színész-rendező, hozzátéve, "nevetséges, hogy ennyi pénzt kell beletennünk a politikába".

A színész azt fejtegette, hogy meg kellene szüntetni a politikai akcióbizottságokat és azokat a szervezeteket, amelyek kampánypénzek gyűjtésével foglalkoznak. Mindazonáltal leszögezte, hogy ennek a helyzetnek a vonatkozó törvény módosításával lehet véget vetni, aminek a legjobb módja az, ha a szenátusban ismét a demokrata pártiak kerülnek többségbe.

Ehhez pedig adományokat kell gyűjteni nekik - mondta George Clooney.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Mégis mi lesz, ha Donald Trump tényleg megtámadja Grönlandot?

Néhány hónapja még teljesen abszurd lett volna arról elmélkedni, hogy mi lenne, ha az Egyesült Államok megtámadna egy másik NATO-tagállamot, Donald Trump amerikai elnök viszont láthatóan mindenképpen meg akarja szerezni magának a Dániához tartozó Grönlandot. Trump több ízben beszélt arról is, hogy legrosszabb esetben még akár az amerikai haderőt is hajlandó lenne használni saját szövetségesével szemben, hogy az északi területet uralma alá hajtsa. Bár még sosem történt ilyen, és a NATO alapszerződése nem tér ki rá, alapvető sejtéseink lehetnek, mi történne, ha egy NATO-tagállam megtámadna egy másikat, Amerika katonai erőben való túlsúlya azonban most mindenképpen komplikálttá teszi a helyzetet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×