Infostart.hu
eur:
399.48
usd:
341.63
bux:
99781.43
2025. július 11. péntek Lili, Nóra

Amerika vagy Putyin áll az offshore-botrány mögött?

Megindultak a találgatások, hogy melyik nagyhatalom állhat a hónap elején nyilvánosságra került Panama-iratok kiszivárogtatója mögött. Moszkva szerint egyértelműen Washington, míg Amerikából sok elemző látja úgy, a szálakat Putyin elnök mozgatta.

Kormányfőváltás Izlandon, az elnök lemondását követelő tüntetők Argentínában, a FIFA megtisztítását ígérő új elnök aláírása egy offshore-dokumentumon, napok óta magyarázkodó brit miniszterelnök – csak néhány azon rengeteg ügyből, amit a Mossac Fonseca panamai ügyvédi irodából kikerült 2,6 terabájtnyi adat okozott világszerte egyetlen hét leforgása alatt. A nemzetközi sajtó azontúl, hogy az érintettek ügyeivel foglalkozott, elkezdte azt is találgatni, vajon kinek állhatott érdekében, hogy 11,5 millió dokumentumot juttasson a német Süddeutche Zeitungnak. S. Ráduly János a Franciaországban elhangzott véleményekből idéz.

„Egyes oroszbarát politikusok, például a jobboldali Republikánusokhoz tartozó Thierry Mariani, vagy Jean-Luc Melenchon, a Baloldali Párt vezetője azt furcsállták, hogy a kiszivárogtatott listán nem találni amerikai vezető politikust. Mások önmagában beszédes elemként értékelték, hogy bár Vlagyimir Putyin orosz elnök személyesen nem érintett az ügyben, több vezető európai lap az ő fényképével illusztrálta az újabb „botrányt”, azzal az indoklással, hogy néhány közeli barátja vagy ismerőse is szerepel a panamai listán.

Ezzel kapcsolatban Michel Collon, a Franciaországban is komoly figyelemmel kísért, baloldali kötődésű belga újságíró úgy vélte, az ügy hátterének megértéséhez valójában azt kell vizsgálni, hogy kik nem szerepelnek a kiszivárogtatott listán. Megállapítja, hogy a jelek szerint egyetlen amerikai bank, befektetési alap, kongresszusi képviselő vagy NATO-parancsnok sem érintett.”

Ez pedig azt jelentené, hogy Washington áll a kiszivárogtatás mögött. Moszkva szerint egy külső erő igyekszik Oroszországot destabilizálni a közelgő választások előtt. Amerikát látja az ügy mögött Vlagyimir Putyin is.

Az orosz államfő azonban egy televíziós szereplésén a minap éppen azt magyarázta, néhány barátjának lehetséges érintettségével akarják azt a látszatot kelteni, hogy a háttérben ő mozgatja a korrupciós szálakat.

Majd úgy folytatja: „na és, ebben semmi sincs”. A kiszivárogtatás mögött – a múlt héten publikált írások egy másik része szerint – nem a Fehér Ház, hanem éppen a Kreml és személyesen Vlagyimir Putyin áll.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: ha az EU felvenné Ukrajnát, háborúban állna Oroszországgal

A Kossuth rádióban kezdte a napot a miniszterelnök. Szólt az Ukrajnában sorozása után elhunyt magyar-ukrán kettős állampolgár tragédiájáról, aminek gyökerei a háborúhoz vezet vissza. A háborút felőrlő vérszivattyúnak nevezte, amelyben az oroszok nyerésre állnak, Ukrajna és Európa pedig elvesztette, még ha nem is vallja be. Elmondta, melyik Németországhoz szeretné, ha Magyarország hasonlítana, és szó esett az Otthon Start programról is, amelynek továbbfejlesztését is belengette.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.11. péntek, 18:00
Petőházi Tamás
a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke
Ilyen sors várna Magyarországra is az EU nélkül? Egy ország összeomlásának története

Ilyen sors várna Magyarországra is az EU nélkül? Egy ország összeomlásának története

Európa többi országával ellentétben Bosznia-Hercegovina történetét az elmúlt 30 évben háborús örökség, társadalmi megosztottság, valamint mély demográfiai és gazdasági válság határozta meg. A demográfiai krízis felgyorsította az öregedést és krónikus munkaerőhiányt okozott, amely a külföldi befektetői bizalom hiányával kiegészülve teljesen megbénította az ország gazdasági fejlődését. Bosznia-Hercegovina gazdasága komoly szerkezeti problémákkal küzd már évtizedek óta, a gyenge intézményi háttér és külső támogatás elmaradása miatt pedig az ország napjainkra Európa legelmaradottabb térségei közé süllyedt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×