eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Mégsem mond le az izlandi miniszterelnök

A korábbi hírekkel szemben csak ideiglenesen félreáll, de végérvényesen nem mond le posztjáról az izlandi miniszterelnök, aki a panamai offshore cégek körüli botrány egyik érintettje.

Sigmundur David Gunnlaugsson a hivatala által kedd este kiadott sajtóközlemény szerint "nem mondott le, és továbbra is a Haladó Párt elnöke akar maradni". A dokumentum szerint Gunnlaugsson csak javasolta, hogy a kormánypárt elnökhelyettese, Sigurdur Ingi Jóhannsson vegye át ideiglenesen, "határozatlan időre" a kormányfői posztot.

A Haladó Párt korábbi értesülések szerint kedden azt közölte, hogy az izlandi kormányfő felajánlotta lemondását, miután kiderült, hogy ő és felesége a panamai dokumentumok szerint közel 4 millió dollár (több mint egymilliárd forint) értékben menekített ki kötvényeket izlandi bankokból a 2008-as pénzügyi válság idején. Az iratokból kiderül, hogy az offshore-botrány főszereplőjének számító Mossack Fonseca panamai ügyvédi iroda egyedül a Brit Virgin-szigeteken több mint százezer titkos hátterű vállalatot jegyzett be, s ezek egyikének tulajdonosa éppen Gunnlaugsson felesége. A kormányfő azzal védekezik, hogy nem követett el adócsalást.

Jóhannsson az izlandi televíziónak nyilatkozva a keddi nap folyamán bejelentette, hogy pártja megkérte őt a kormányfői tisztség átvételére. Az egyelőre nem világos, hogy erre ténylegesen mikor kerül sor.

A kormányfő lemondását hétfőn több mint 20 ezren követelték az ország fővárosában, Reykjavíkban. Gunnlaugsson aznap a televízióban azt mondta, hogy ki akarja tölteni hivatali idejét, azaz a 2017 tavaszán várható választásokig a kormány élén akar maradni.

A panamai iratokban felmerült Bjarni Benediktsson izlandi pénzügyminiszter és Olof Nordal belügyminiszter neve is. A pénzügyminiszter egyik szóvivője megerősítette, hogy Benediktsson harmadrészben tulajdonos egy Seychelles-szigeteki vállalatnál, amelyet egy később meghiúsult dubaji ingatlanügylet miatt hoztak létre.

Az izlandi kormánytagokat érintő offshore-botrány a közélet átláthatóságáért harcoló Kalózpárt malmára hajtja a vizet. A tömörülés a Gallup szerdán közzétett felmérése szerint a választók 43 százalékának támogatását élvezi, míg az utóbbi hetekben még csak 25-35 százalékos népszerűségnek örvendhetett. A kormányfő Haladó Pártja jelenleg 7,9 százalékon áll.

Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×